do góry

Lista aktualności

23 WRZ 2019

Wsparcie MSWiA i PKN Orlen dla strażaków

Wsparcie MSWiA i PKN Orlen dla strażaków
Wsparcie MSWiA i PKN Orlen dla strażaków

19 września 2019 roku odbyła się w Tychach gala finałowa programu „Orlen dla strażaków”.

– Jesteście niezwykle ważnym ogniwem systemu bezpieczeństwa państwa – powiedział do druhów ochotniczych straży pożarnych i funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński podczas gali finałowej programu „Orlen dla strażaków”. W Tychach przekazano wsparcie w wysokości 2 mln zł dla 228 jednostek ochotniczych straży pożarnych i 21 jednostek Państwowej Straży Pożarnej. Szef MSWiA poinformował ponadto, że podpisał decyzję o przyznaniu dodatkowej rządowej pomocy dla ochotniczych straży pożarnych – dzięki środkom budżetu państwa wsparcie otrzyma ponad 14 tys. jednostek.

Minister Mariusz Kamiński powiedział, że zatwierdził podział środków, które pozwolą ochotniczym strażom pożarnym propagować zasady udzielania pierwszej pomocy czy organizować przedsięwzięcia oświatowo-kulturalne i sportowe. – Przyjeżdżam z konkretnymi i dobrymi informacjami dotyczącymi waszej działalności. Dziś podpisałem decyzję o rozdysponowaniu dodatkowych środków dla ochotniczych straży pożarnych – poinformował szef MSWiA. Jak dodał, wsparcie z budżetu państwa otrzyma 14340 jednostek ochotniczych straży pożarnych z całego kraju. W tym roku do podziału przeznaczono łączną kwotę 82 mln zł, które pochodziły z budżetu państwa. - Te pieniądze, które pan premier przeznaczył resortowi na realizację nowelizacji ustawy, w najbliższych dniach trafią do Waszych jednostek – dodał minister. Wszystkie jednostki ochotniczych straży pożarnych, które wnioskowały o dotacje i spełniły wymogi ustawy o ochronie przeciwpożarowej, otrzymały dofinansowanie na swoje zadania. Jak podkreślił szef MSWiA, druhowie ochotniczych straży pożarnych otrzymają także możliwość ubiegania się o kolejne fundusze, ponieważ do rozdysponowania zostało jeszcze ponad 10 mln zł.

Strażakom od wielu lat pomaga też koncern PKN Orlen. Do tej pory strażacy otrzymali ponad 12 milionów zł wsparcia. Od tego roku, dzięki umowie pomiędzy PKN Orlen a komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej, jednostki ochotniczych straży pożarnych (należące do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego) otrzymały także rabat na paliwo w sieci Orlen.

W tegorocznej edycji programu „Orlen dla strażaków” laureatami zostało łącznie 249 jednostek OSP i PSP. Celem programu, organizowanego przez Fundację „Orlen – Dar Serca”, jest dofinansowanie zakupu sprzętu do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Łączna suma przyznanych grantów wyniosła w tym roku 2 mln złotych. - To forma wielkiego podziękowania dla Was. Za to, jak walczycie o życie i zdrowie ludzi, swoich sąsiadów i przyjaciół, za ludzi, którzy potrzebują pomocy – powiedział minister Mariusz Kamiński.

W uroczystości wzięli udział także m.in. premier Mateusz Morawiecki, Daniel Obajtek - prezes PKN Orlen oraz nadbryg. Marek Jasiński, zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.

W całym kraju jest ponad 16 tysięcy jednostek OSP. Służy w nich około 500 tys. ochotników. Ponad 100 tys. strażaków-ochotników jest w gotowości do bezpośrednich działań ratowniczych. W zeszłym roku do działań gotowych było około 5100 strażaków PSP na każdej zmianie służbowej (cała formacja PSP liczy około 31 tys. funkcjonariuszy). W 2018 roku OSP w całej Polsce wyjeżdżały do różnych akcji ponad 140 tysięcy razy. Wspólnie z Państwową Strażą Pożarną ochotnicy współdziałali 109 tysięcy razy.

Materiały: KPRM i MSWiA

23 WRZ 2019

Wsparcie MSWiA i PKN Orlen dla strażaków

wszystkie aktualności