do góry

Lista aktualności

31 PAŹ 2018

Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas sezonu grzewczego

Konferencja – Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas sezonu grzewczego
Konferencja – Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas sezonu grzewczego

W okresie jesienno-zimowym wzrasta zagrożenie związane z zatruciem tlenkiem węgla. Związane jest to z rozpoczęciem ogrzewania domów i mieszkań. W czasie ostatniego sezonu grzewczego jednostki straży pożarnej, w związku z emisją tlenku węgla, interweniowały ponad cztery tysiące razy (w tym już 343 razy). Tlenkiem węgla zatruło się 2,6 tysiąca osób (w tym już 149), a 71 osób zmarło (w tym sezonie – 3 osoby).

Z badań społecznych wynika, że co czwarty Polak uważa, że czad można rozpoznać po zapachu lub po dymie. Jedna czwarta Polaków twierdzi, że aby uchronić się przed pożarem wystarczy być uważnym. Tylko 6 proc. wie, że trzeba mieć sprawne instalacje elektryczne, grzewcze i gazowe.

Głównym powodem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych. Czad, czyli tlenek węgla, powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne właściwości toksyczne. Jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku. Jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Objawy towarzyszące zatruciu czadem to m.in. bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie oraz przyspieszona czynność serca.

Obecność czadu w pomieszczeniu pomoże wykryć czujka tlenku węgla. Urządzenie nie jest drogie, a prawidłowo zainstalowane może uratować nam życie. Emitując głośny sygnał dźwiękowy ostrzeże przed niebezpieczeństwem.

Czad to niebezpieczny zabójca, potrafi przyjść niezauważalny i być bardzo groźny. Policja nie jest w stanie go zidentyfikować, złapać i  ukarać. Przed czadem trzeba bronić się świadomością, edukacją i wiedzą – powiedział wiceminister Jarosław Zieliński inaugurując kolejną edycję społecznej akcji informacyjnej „Czad i Ogień”.

W inauguracji, która miała miejsce 30 października 2018 roku wziął udział gen. brygadier Leszek Suski komendant główny PSP.

Celem akcji realizowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przy współudziale Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej jest podniesienie świadomości dotyczącej przyczyn i skutków pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla. Do udziału w akcji włączyło się m.in. Polskie Radio. Jego słuchacze, w ramach konkursów towarzyszących audycjom z udziałem ekspertów z zakresu pożarnictwa, będą mogli wygrać czujniki czadu i dymu. Urządzenia zostaną przekazane również beneficjentom Programu „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2018 - 2020, którzy realizują projekty skierowane w szczególności do seniorów.

– Oczywiście to są działania edukacyjne w wymiarze symbolicznym, bo rozdamy w ten sposób 420 czujek. To jest raczej promocja tego sposobu zabezpieczania się przed działaniem czadu i dymu. Chodzi o to, żeby Polacy wiedzieli, że jest taka możliwość i chcieli, dla własnego bezpieczeństwa, po te czujki sięgać oraz instalować je w swoich domach – powiedział sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński.

W ramach akcji, na terenie całego kraju, organizowane zostaną spotkania ze specjalistami ze Straży Pożarnej, podczas których poruszone zostaną tematy związane z pożarami i zatruciami tlenkiem węgla. - Przed czadem trzeba bronić się świadomością, edukacją i wiedzą. Dlatego zaleciłem strażakom prowadzenie w całej Polsce, wzorem lat ubiegłych, działań edukacyjno-profilaktycznych, skierowanych zwłaszcza do osób starszych – poinformował Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w MSWiA.

Opracowanie: KG PSP na podstawie matariałów MSWiA
Zdjęcia: MSWiA
Wprowadził: Wydział Prewencji Społecznej KG PSP

31 PAŹ 2018

Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas sezonu grzewczego

wszystkie aktualności