do góry

Lista aktualności

12 KWI 2019

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania „Przeglądu Pożarniczego”

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania „Przeglądu Pożarniczego”
Zapraszamy do lektury najnowszego wydania „Przeglądu Pożarniczego”

Czwartego grudnia 2018 r. weszły w życie wytyczne szefa Obrony Cywilnej Kraju w sprawie zasad postępowania z zasobami budownictwa ochronnego. O palącej potrzebie wydania takiego dokumentu świadczy fakt, że poprzedni akt tej rangi ukazał się w 1985 r. Tymczasem sytuacja międzynarodowa w ostatnich latach, konflikty zbrojne w Gruzji czy na Ukrainie pokazują, że nie możemy mówić o braku zagrożenia militarnego w Europie, a zatem nie powinniśmy zapominać o organizowaniu i tworzeniu schronów. Przy niewielkim wysiłku i niedużych kosztach można przygotować proste ukrycia dla ludności, choćby adaptując na ten cel obiekty użyteczności publicznej. Zapewnią one podstawową ochronę życia i zdrowia mieszkańców, w razie gdyby spełniły się najczarniejsze scenariusze. Warto zatem zapoznać się z artykułem omawiającym nowe wytyczne w zakresie tworzenia i korzystania ze schronów oraz ukryć.
[czytaj wiecej… https://bit.ly/2UA1SVz ]

Po tragedii w Koszalinie zagadnienie bezpieczeństwa w popularnych „pokojach zagadek” i innych tego rodzaju obiektach rozrywkowych wciąż jest na nowo analizowane. Tym razem tematem zajęli się ambitni przyszli oficerowie z Koła Naukowego Działań Gaśniczych SGSP. Przyjrzeli się przepisom budowlanym i przeciwpożarowym w kilku krajach europejskich i USA, obowiązującym w lokalach typu escape room. Być może któreś z opisanych rozwiązań prawnych mogłoby stać się inspiracją dla kierunku zmiany przepisów w naszym kraju.
[czytaj wiecej…https://bit.ly/2D97iMt ]

Wiosna to dla wielu osób czas powrotu do formy fizycznej nadwątlonej zimowym brakiem aktywności. Funkcjonariusze PSP mają dodatkową motywację do pracy nad kondycją z powodu zbliżających się nieuchronnie okresowych testów sprawności fizycznej. W ten sam sposób sprawdzana jest forma kandydatów do służby w PSP - w procesie rekrutacji muszą zmierzyć się z identycznym zestawem konkurencji. Obydwie grupy zainteresuje zapewne artykuł Karola Jonczyńskiego pełen praktycznych porad i ćwiczeń, które pozwolą dobrze przygotować się do testu sprawności.
[czytaj wiecej… https://bit.ly/2URVY19]

W jaki sposób ślady odnalezione na miejscu pożaru mogą dostarczyć informacji o jego przyczynie, przebiegu i ewentualnym sprawcy? Jakie obowiązki spoczywają na biegłym w dziedzinie pożarnictwa, który dokonuje oględzin? Jakie są jego kompetencje, gdzie przebiega granica jego uprawnień i zadań np. funkcjonariuszy Policji wykonujących czynności dochodzeniowo-śledcze? Na te pytanie odpowie tekst Tomasza Sawickiego „Oględziny miejsca pożaru”.

Analiza trudnego zdarzenia w komunikacji drogowej, do którego doszło w powiecie wschowskim (woj. lubuskie), przedstawiona w artykule „Studium przypadku”, pokazuje, z jakimi decyzjami i dylematami mierzą się kierujący działaniem ratowniczym, strażak ratownik i dyżurny stanowiska kierowania. Prześledzenie kolejnych czynności krok po kroku pozwala wysunąć wnioski, w jaki sposób można ułatwić działania ratownicze podczas tego rodzaju zdarzeń i zwiększyć ich efektywność.

Zapraszamy do lektury!

wszystkie aktualności