do góry

Lista aktualności

27 LUT 2020

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania Przeglądu Pożarniczego

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania Przeglądu Pożarniczego
Zapraszamy do lektury najnowszego wydania Przeglądu Pożarniczego

Treścią powołania strażaka jest mierzenie się z ludzkimi tragediami. Zatem numer pierwszy z 2020 r. otwieramy artykułem Marcina Wróblewskiego, opisującym akcję ratowniczo-gaśniczą w chojnickim hospicjum. To pouczające studium przypadku, gdy niewielki pożar może spowodować wiele nieszczęścia tylko dlatego, że był zbyt późno zauważony, a świadomi zagrożenia ludzie są obarczeni niepełnosprawnością, niepozwalającą na jakąkolwiek samodzielną ewakuację. [Czytaj cały artykuł]
W pokrewnej tej tragedii tematyce zamieszczamy materiał Pawła Wolnego i Norberta Tuśni o nowych, a co najważniejsze – sprawdzonych gdzie indziej sposobach i technikach ewakuacji właśnie takich osób: niebędących w stanie samodzielnie się poruszać.

Opisów tragedii na tym nie koniec. Z artykułu Renaty Golly i Pawła Rochali o pożarze centrum handlowego w Kremerowie (Federacja Rosyjska) dowiemy się, jakie skutki przynosi brak przestrzegania przepisów przeciwpożarowych przy wznoszeniu i użytkowaniu współczesnych, wielkich budynków. Ten tekst, ku przestrodze, powinien przeczytać każdy strażak, projektant, rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych i pasjonat ochrony przeciwpożarowej.  Przepisy wymyśla się po to, by były przestrzegane, inaczej ginie w jednym pożarze kilkadziesiąt dzieci, a ratownicy muszą potem zdawać przykre sprawozdania z własnej bezradności.  [Czytaj cały artykuł]

Odnośnie do przepisów przeciwpożarowych – rzadko się zdarza, by ktoś umiał w sposób przystępny je wyjaśniać. Tę sztukę najwyraźniej posiadł Ryszard Pszonka, który napisał artykuł o pasach międzykondygnacyjnych. Co to jest, i po co – wypada wiedzieć, a kto nie wie, niech zajrzy na stronę czternastą.

Jak ratować, to ratować. Trzeba mieć czym. Marek Wyrozębski przedstawia w drugim odcinku najlepszego przyjaciela strażaka, czyli, nomen-omen, hooligana. Rzuca przy tym dosyć buńczuczne zapewnienie, w ślad za Archimedesem: „Dajcie mi punkt podparcia, a poruszę ziemię!”. Czy używa akurat tych słów – przekonajcie się Państwo sami.

Istotą KSRG jest łączenie w imię dobra wspólnego inicjatyw rozproszonych. Oto mamy chętnych do współpracy i pomocy, którzy w dewizach mają niesienie pomocy bliźnim, a przy tym propagują dobre imię Polski. Jak to się stało, że polskie Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe dostało propozycję zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży w Panamie i co z tym wspólnego mają strażacy, dowiemy się z wywiadu Katarzyny Zamorowskiej z harcmistrzem Adamem Niemkiewiczem. [Czytaj cały artykuł]  

Jeśliby któryś z kierujących działaniem ratowniczym nie wiedział, gdzie szukać podstaw prawnych działania, Przemysław Berus przypomina o tym na stronie siedemnastej.

Zapewniamy też nieco imponującej egzotyki. Michał Boral podaje prostą prawdę w swoim materiale, że historia Japonii jest historią pożarów.

Zapraszamy do lektury.

wszystkie aktualności