do góry

Lista aktualności

15 CZE 2020

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania Przeglądu Pożarniczego

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania Przeglądu Pożarniczego
Zapraszamy do lektury najnowszego wydania Przeglądu Pożarniczego

Czytanie czerwcowego numeru czas zacząć – od wywiadu z człowiekiem najlepiej poinformowanym – komendantem głównym PSP nadbryg. Andrzejem Bartkowiakiem. Zyskujemy informacje z pierwszej ręki, podane z werwą, między innymi o udziale PSP w zwalczaniu koronawirusa i wartości sensacyjnych doniesień medialnych, stanie finansów PSP oraz o kształcie, jaki przyjmie nowe umundurowanie strażaków. [Czytaj cały artykuł]

Szczęśliwie się składa, że tegoroczny maj jest chłodny i wilgotny, ale susza zawsze może powrócić, a z nią pożary nieużytków i, co bywa najbardziej problematyczne, obszarów leśnych. Zatem publikujemy dwa artykuły o organizacji ochrony przeciwpożarowej lasów. Leszek Fijałkowski i Artur Kądziela piszą w różnych stylach, a każdy przystępnie i z dużą dozą wiedzy. Dzięki temu, na zasadzie zgodnego uzupełnienia, pozwalają wypracować sobie pogląd, jak to ze sprawą lasów powinno być i jak jest tam, gdzie prawo działa, oraz jak powinno być, a nie jest w przypadku obszarów chronionych, gdzie zgodnie z prawem człowiek ograniczył swoje działania zaledwie do przyglądania się. Spektakularne tego skutki pożarowe obserwowaliśmy niedawno nad Biebrzą. 

Pożary to pożary. Artur Kowalczyk opowiada w reporterskim stylu, jak groźny może być pożar stodoły. Bo prosta prawda jest taka – nie istnieją pożary niegroźne dla zdrowia i życia ludzi. [Czytaj cały artykuł]

Skąd się wziął ogień? Tego tematu dawno nie poruszaliśmy, a pytanie jest przecież niemalże mityczne. Piotr Bielicki odpowiada na nie, zapewniając dwie kolumny czytelniczej przyjemności.

Marek Wyrozębski jak zwykle czegoś nas wszystkich nauczy, tym razem, jak można otworzyć drzwi bez ich całkowitego niszczenia, a przy okazji – jak nasze mieszkania zabezpieczone są przed włamaniem. I to nie koniec, bo będzie jeszcze część druga!

Dominik Kabat pisze o gospodarce transportowej – ot, proza życia, a trzeba ją znać i sobie z nią radzić.  [Czytaj cały artykuł]

Zasadniczym tematem numeru jest ewakuacja, zwłaszcza osób z niepełnosprawnościami. Tu z jednej strony co nieco podsumowujemy, a z drugiej wykraczamy znacznie poza łamy niniejszego numeru (i to nie koniec). Jeśli ktoś z jakichś powodów wątpi w potrzebę stanowienia i dopilnowania przepisów przeciwpożarowych, niech przeczyta kilka poświęconych temu artykułów, poczynając od tego z naszego podwórka: wznowionego z 1980 r. opisu pożaru szpitala psychiatrycznego w Górnej Grupie.

Dalej, w artykule Renaty Golly, możemy zobaczyć, co się dzieje, gdy wierzy się zanadto, że budynki z materiałów palnych nie spłoną. Aleksandra Radlak pokaże nam, jak wygląda sytuacja, gdy ludzie co prawda zawodzą, ale bierna ochrona przeciwpożarowa – nie. Paweł Janik i Paweł Rochala zaprezentują dwa różne spojrzenia na ten sam temat – inżynierii w ewakuacji. I wreszcie należy jasno powiedzieć – gdyby nie naukowcy ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, czyli Norbert Tuśnio i Paweł Wolny, którzy w kilku kolejnych odcinkach swoich analiz, opublikowanych na łamach PP, przybliżyli problematykę osób z różnymi niepełnosprawnościami, niniejszy blok tematyczny by nie powstał. W tym numerze przedstawiają propozycje zmian w przepisach i wszystko tak naprawdę kręci się wokół tego artykułu.

Zachęcamy do lektury!

 

 

 

 

wszystkie aktualności