do góry

Lista aktualności

10 PAŹ 2019

Zapraszamy do lektury nowego wydania Przeglądu Pożarniczego

Zapraszamy do lektury nowego wydania Przeglądu Pożarniczego
Zapraszamy do lektury nowego wydania Przeglądu Pożarniczego

Pożary obiektów wielkopowierzchniowych należą do najtrudniejszych wyzwań dla zastępów PSP. Zwykle, ze względu na swoje rozmiary i dodatkowe komplikacje w postaci np. zagrożenia chemiczno-ekologicznego, wymagają dużego nakładu sił i środków. Stanowią także poważne niebezpieczeństwo dla biorących udział w akcji gaśniczej strażaków, nierzadko również mieszkańców najbliższej okolicy. W sierpniu doszło do dwóch tego rodzaju zdarzeń – w Myszkowie [Czytaj cały artykuł] i w Szczecinku. Zmagania z żywiołem, przyjętą taktykę i wnioski, które nasunęły się po zakończeniu działań opisują Wojciech Rapka oraz Piotr Kiczuk.

Ważne zadanie funkcjonariuszy PSP to również zabezpieczanie wydarzeń gromadzących tysiące osób czy wiążących się z przybyciem przedstawicieli władz polskich i zagranicznych. Kluczowa jest wówczas analiza zagrożeń, zaplanowanie operacji oraz odpowiednie rozlokowanie sił i środków ratowniczych na terenach imprez masowych. Jak wygląda to w praktyce, można dowiedzieć się z tekstów poświęconych zabezpieczeniu obchodów rocznicy II wojny światowej, 30-lecia ZHR i festiwalu Pol’and’Rock.

Jest niezastąpiony podczas każdej akcji, decyduje, jakie kroki podjąć podczas starcia z żywiołem. Kierujący działaniem ratowniczym odgrywa kluczową rolę w trakcie interwencji PSP, dlatego tak ważne jest doskonalenie zawodowe osób, które pełnią tę funkcję. Jak powinno przebiegać, jakie niedociągnięcia dają się zauważyć w procesie poszerzania wiedzy i rozwijania kompetencji KDR? Pisze o tym Przemysław Berus. [Czytaj cały artykuł]

Długotrwałe akcje ratowniczo-gaśnicze wiążą się z wielogodzinnym, a czasem wielodniowym zaangażowaniem strażaków w prowadzenie działań. Nie mniej ważne niż sama walka z żywiołem jest wówczas zadbanie o odpowiednie zaplecze, które pozwoli strażakom zaspokoić podstawowe potrzeby i wykonywać swoje obowiązki bez przeszkód. W tym numerze poświęcamy nieco miejsca zabezpieczeniu logistycznemu długotrwałych akcji ratowniczo-gaśniczych. [Czytaj cały artykuł]

O swoim problemie niechętnie mówią – dotychczas ratowali innych, a teraz sami nie mogą poradzić sobie z bólem psychicznym i dolegliwościami fizycznymi. Trudno im to zaakceptować. Tymczasem, jak przekonuje Katarzyna Bartyńska, warto zweryfikować mity na temat PTSD i poszukać pomocy – to pierwszy krok na drodze do wyzdrowienia.

Zapraszamy do lektury!

wszystkie aktualności