do góry

Lista aktualności

08 PAŹ 2019

Zwycięzcy w konkursach kalendarzowych w szkołach PSP

Zwycięzcy w konkursach kalendarzowych w szkołach PSP
Zwycięzcy w konkursach kalendarzowych w szkołach PSP

Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski od kilku lat ogłasza konkursy kalendarzowe dla dzieci i młodzieży, które są umieszczone na odwrocie kalendarza plakatowego PSP.

W tej edycji strażacy w kraju przekazali 51 660 kalendarzy, podczas 16 011 spotkań w szkołach, w których uczestniczyło 375 516 osób. Takie przedsięwzięcie odbiło się dużym echem wśród dzieci i młodzieży, a zaangażowanie pedagogów przeszło nasze najśmielsze oczekiwania.

Efektem prac konkursowych są doskonałe gry terenowe oraz spoty filmowe. Spoty można obejrzeć na stronie internetowej www.straz.gov.pl
https://www.straz.gov.pl/aktualnosci/Spoty_filmowe_Konkursu_Kalendarzowego_2019

Tworząc takie konkursy zależy nam przede wszystkim na popularyzacji wśród dzieci i młodzieży wiedzy na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa na wypadek zagrożenia oraz wiedzy o straży pożarnej w Polsce. Tworzenie prac odbywa się pod czujnym okiem opiekunów i pedagogów, którzy swoim zaangażowaniem mobilizują młodych ludzi do aktywności.

I to w tych dwóch konkursach nagrodami dla laureatów były wycieczki do szkół Państwowej Straży Pożarnej.

Za pierwsze miejsca nagrodą były wycieczki czterodniowe do Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, która odbyła się w dniach 16-19 września 2019 r.

SGSP zorganizowała wycieczkę dla zwycięskich klas ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej z Andrychowa (woj. małopolskie) i Szkoły Podstawowej im. Pawła Góry z Mrzezina (woj. pomorskie).

Plan wycieczki obejmował:

 • poznawanie działalności naukowej i dydaktycznej Szkoły Głównej Służby Pożarniczej – wcielanie się rolę dziennikarza w Studio TV, chemiczne zagadki w Pracowni CBRN, lanie wody i nauka korzystania z gaśnic w Pracowni Sprzętu Ratowniczo-Gaśniczego, przedstawienie informacji o Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa Pożarowego i Wydziale Inżynierii Bezpieczeństwa Cywilnego, nauka bezpiecznych zachowań podczas zajęć w Pracowni edukacyjnej „Bezpieczny Dom” i w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej (JRG) SGSP;
 • zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem – spacer uliczkami Starego Miasta, zwiedzanie m.in. Traktu Królewskiego, Pałacu Prezydenckiego, Belwederu, wejście na 30. piętro Pałacu Kultury i Nauki, sportowe emocje podczas tematycznej wycieczki na Stadionie Narodowym, poznawanie świata nauki w Centrum Nauki Kopernik;
 • rozmowy ze strażakami, którzy zajmują się ratownictwem specjalistycznym podczas wizyt w JRG nr 6 (specjalizacja: ratownictwo chemiczno-ekologiczne) i JRG nr 1 (specjalizacja: ratownictwo wodno-nurkowe) Komendy Miejskiej PSP m. st. Warszawy;
 • dzień z życia na poligonie – wyjazd do Przeciwpożarowej Bazy Leśnej SGSP w Zamczysku Nowym na terenie Puszczy Kampinoskiej podczas trwającego Zgrupowania kandydackiego K-2019.

W dniach 23-25 września 2019 r. Szkoła Podoficerska Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy gościła laureatów 2 miejsca w konkursie, była to klasa VIII ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza ze Szczecinka (woj. zachodniopomorskie).

Uczniowie podczas pobytu wzięli udział w następujących atrakcjach:

 • poznanie poligonu, sal wykładowych oraz pracowniami specjalistycznych szkoły, obejrzeli dynamiczny pokaz uwalniania osób zakleszczonych w samochodzie, a także sposoby gaszenia płonącego pojazdu, zwiedzili Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą Szkoły Podoficerskiej PSP;
 • zwiedzanie Centrum Ochrony Przeciwpożarowej dla dzieci i młodzieży OGNIK w Grudziądzu oraz Ośrodka Szkolenia KW PSP w Toruniu, z siedzibą w Łubiance;
 • uczestniczenie w pokazie w Żywym Muzeum Piernika oraz zwiedzanie Toruńskiej Starówki;
 • zwiedzanie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Bydgoszczy;
 • poznawanie urokliwych miejsc Bydgoszczy.

W dniach od 10 do 12 września 2019 r. Centralna Szkoła PSP w Częstochowie gościła dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Józefa Weszki z Rudołtowic (woj. śląskie).

W trakcie pobytu w Centralnej Szkole laureaci zobaczyli:

 • szkolne laboratoria;
 • największy w Polsce poligon pożarniczy;
 • Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczej Centralnej CS PSP;
 • Klasztor Jasnogórski;
 • Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

Ponadto dzieci wzięły udział w zajęciach w salach edukacyjnych zlokalizowanych przy Komendzie Miejskiej PSP w Chorzowie oraz Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.

26 i 27 września 2019 r. w murach Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie gościli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Kantego w Błażowej (woj. podkarpackie).

Wizyta w Stołecznym Królewskim Mieście Kraków obfitowała w szereg, nie tylko związanych z działalnością straży pożarnej, atrakcji takich jak:

 • zwiedzenie budynków Szkoły, zapoznania się z przebiegiem i specyfiką pożarniczego kształcenia;
 • spacer po Rynku i zakupu pamiątek w Sukiennicach, wejścia na szczyt wieży Kościoła Mariackiego i obowiązkowej fotografii z pełniącym w niej służbę hejnalistą;
 • zwiedzania Kopalni Soli „Wieliczka” oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Wyjątkową atrakcją była możliwość odwiedzenia obiektów znajdującej się przy ul. Franciszkańskiej 3 Kurii Metropolitalnej.

W murach Szkoły Aspirantów w Poznaniu, w dniach 24-25 września 2019 r., gościła grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Tuplicach (woj. lubuskie).

Plan zwycięskiej klasy w poznańskiej Szkole Aspirantów:

 • zajęcia z fizykochemii spalania i podstawach pierwszej pomocy;
 • poligon pożarniczy, gdzie mieli możliwość zapoznania się ze strażackimi środkami dydaktycznymi, a na zakończenie każdy przeszedł przez komorę dymową, dzieci poznały zasady działania gaśnicy i symulatora pożarów do podręcznego sprzętu gaśniczego;
 • pokazowy wyjazd alarmowy z działaniami ratowniczo-gaśniczymi;
 • zwiedzanie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 7 Komendy Miejskiej PSP w Poznaniu, żeby wziąć udział w programie edukacyjnym OGNIK;
 • zwiedzanie miasta.

Grupa z Tuplic w drodze powrotnej odwiedziła Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach.

Wielu młodych uczestników wycieczek było zainteresowanych pracą strażaka, zadawali wiele pytań o specyfikację zawodu oraz ścieżkę, jaką należy przejść, aby zostać strażakiem.

Wszystkim marzącym o wstąpieniu w szeregi Państwowej Straży Pożarnej życzymy realizacji marzeń.

Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do kolejnej edycji konkursów kalendarzowych PSP na 2020 rok.

Opracowanie: Marta Wawiórko, Gabinet Komendanta Głównego, na podstawie materiałów szkół PSP
Zdjęcia: szkoły PSP

08 PAŹ 2019

Zwycięzcy w konkursach kalendarzowych w szkołach PSP

wszystkie aktualności