do góry

Lista aktualności

07 KWI 2020

Porady psychologa w dobie pandemii – materiały rozpowszechnione w mediach społecznościowych KG PSP

Towarzyszące nam od niedawna lęk i napięcie przychodzą najczęściej falami, wywołując stan poirytowania lub przygnębienia. Wiele wskazuje na to, że stan ten potrwa jeszcze jakiś czas. Wskazane jest zatem - oswoić się z tym dyskomfortem. Jest to wyzwanie, które spadło na nas praktycznie z dnia na dzień i nie jest to sytuacja łatwa do zaakceptowania. Na chwilę obecną jesteśmy w stanie mobilizacji i działania, które wraz z towarzyszącym napięciem wprowadzają nas na tory trybu zadaniowego. Jednak reakcje, z jakimi możemy mierzyć się my sami lub nasi bliscy czy znajomi zależą od indywidualnych wzorców radzenia sobie. Wachlarz zachowań jest bardzo szeroki i można go rozłożyć na kontinuum. Na jednym jego skraju będą reakcje bardzo intensywne, związane z silnymi emocjami takimi jak lęk, złość czy frustracja, z drugiej zaś strony reakcje te mogą manifestować się przewlekłym napięciem, stanem podenerwowania czy stresu i wybuchowością.  
Wsparcie dla pracowników służb medycznych – ratownik w dobie pandemii. ▶️ https://www.straz.gov.pl/download/4986

1

______________

Wiele osób skarży się na dyskomfort spowodowany „narzuconymi” przez państwo ograniczeniami, koniecznością zachowania izolacji, przejścia na formę pracy zdalnej czy edukacją domową dzieci. Zupełnie inna perspektywa może towarzyszyć ratownikom, którzy w czasie epidemii działają na pierwszej linii frontu – bez możliwości wykonywania swoich obowiązków służbowych zdalnie. Wraz ze wzrostem zachorowań, mimo zmęczenia i wyczerpania, muszą oni liczyć się z koniecznością jeszcze bardziej intensywnej pracy, często wykraczającej poza miesięczny grafik, obarczonej dużym stresem – związanym dodatkowo z ekspozycją na koronawirusa SARC-CoV-2. Ponadto wracając do domu, ze służby czy z dyżuru, towarzyszy im obawa, czy nie stanowią zagrożenia dla swoich najbliższych. Ich rodzice, współmałżonkowie, dzieci drżą o ich bezpieczeństwo i zdrowie, a jednocześnie mogą odczuwać dużo obaw i lęku o siebie.
Życie rodzinne ratownika w czasie pandemii ▶️ https://www.straz.gov.pl/download/4976

2

______________

To, co może być dodatkowym obciążeniem dla ratowników - to reakcje ich własnych dzieci, których poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji i przewidywalności świata uległo poważnemu zachwianiu. Do dzieci docierają „straszne" informację o zagrożeniu epidemicznym. Ich źródłem są media, rówieśnicy, ale także my sami. Dzieci są świadkami naszych rozmów i komentarzy. Nawet, jeśli próbujemy je chronić, to i tak czują one nasze emocje: lęk, zdenerwowanie, rozdrażnienie, zagubienie czy bezradność. To co jest ważne to rozmowa, adekwatna do wieku dziecka. Pomocne w jej przeprowadzeniu mogą być różnego rodzaju publikacje, poniżej link do bajki dla najmłodszych: MASZ TĘ MOC! 
▶️ https://www.straz.gov.pl/download/4983

3

______________

Spójrz na obecną sytuację z tej perspektywy. Czy na pewno znasz swoich bliskich, kolegów ze zmiany? Słyszę te głosy twierdzące, ale czy NA PEWNO? Co oglądają lub czytają Twoje dzieci? Czym zajmuje się partnerka w czasie wolnym? Jakie jest hobby kolegi ze zmiany? To jest przestrzeń na odkrywanie! Jeśli trudno Ci, bez możliwości wyjścia na spacer, żeby „pomyśleć"?! Astronauci też nie mają tej możliwości i radzą sobie inaczej. Potraktujmy ten czas jako swoistą misję na Marsa! Ta misja zakończy się sukcesem jeśli po pierwsze przetrwany, a po drugie nauczymy się czegoś nowego o sobie i ludziach wokół.
Kosmiczne wyzwanie. Jak przetrwać w czasie pandemii ▶️ https://www.straz.gov.pl/download/4978

4

______________

Być ratownikiem w dobie pandemii.
Obecnie mamy do czynienia sytuacją kryzysową, która może powodować poczucie zagrożenia, niepewności, braku wpływu, silnego lęku nie tylko w osobach, którym udzielamy pomocy, ale również w nas samych. Na co dzień obcujemy z sytuacją, z którą nigdy nie mieliśmy do czynienia, na którą nie można było się przygotować, która odebrała nam złudzenia, że jesteśmy w stanie kontrolować swoje życie. Pamiętaj – to w czym teraz uczestniczysz, to nie jest sprint to jest maraton.
Być ratownikiem w dobie pandemii. ▶️ https://www.straz.gov.pl/download/4972

5

______________

Nawet wykonując na co dzień pracę ratownika, każdego dnia oswajając się z sytuacjami traumy i zagrożenia, teraz mamy prawo czuć niepewność, zagrożenie, strach o siebie i swoich bliskich.
W artykule znajdziecie kilka wskazówek: jak pomimo doświadczanych emocji, ale także dzięki nim, radzić sobie z codziennością w dobie kryzysu.
Emocje w dobie pandemii – wróg czy sprzymierzeniec? ▶️ https://www.straz.gov.pl/download/4981

6

______________

Błędy poznawcze, które popełniamy nie są niczym nadzwyczajnym. Nie świadczą o nas ani dobrze, ani źle. Tacy po prostu jesteśmy. Z jednej strony mogą przynosić negatywne konsekwencje dla nas samych i innych, kiedy tendencyjnie kategoryzujemy i tworzymy teorie spiskowe. Z drugiej zaś – tak jak nierealistyczny pesymizm, czy przesadne diagnozowanie – chronią nas w sytuacji zagrożenia.
Trudny czas pandemii zagrożenia i szanse wynikające z błędów poznawczych ▶️ https://www.straz.gov.pl/download/4990

7

______________

Jako specjaliści obserwujemy, że problemem dla ratowników jest nie tylko lęk związany z koronawirusem i jego konsekwencjami. Na powierzchnię wypływają trudności i problemy, z którymi nie poradzili sobie jeszcze przed COVIDEM.
Obecna sytuacja może być szczególnie niebezpieczna dla osób, które przed pandemią przeżywały sytuacje kryzysowe w życiu osobistym i prywatnym. Konflikty, niepowodzenia w związkach, rozwód, choroba bliskiej osoby, problemy finansowe, depresje, problem uzależnienia – to tylko niektóre ich przykłady. Żeby poradzić sobie z podwójnie trudną sytuacją, czyli wyzwaniami związanymi ze służbą czy pracą oraz trudnościami w życiu osobistym czy prywatnym, sięgają po różne strategie i sposoby, często wielokrotnie sprawdzone, ale nie zawsze konstruktywne ▶️ https://www.straz.gov.pl/download/5001

8

______________

[Infografika]
24h ratownika w dobie pandemii Format A4: ▶️ https://www.straz.gov.pl/download/4987

24h ratownika w dobie pandemii

wszystkie aktualności