do góry

łódzkie

12 LIP 2016

Łódź: pożar zabytkowej willi Richtera – rektoratu PŁ

 

8 lipca br. o godz. 13.32 do Stanowiska Kierowania Komendy Miejskiej PSP w Łodzi wpłynęło zgłoszenie o pożarze dachu zabytkowej willi Reinholda Richtera, siedziby rektoratu Politechniki Łódzkiej. Natychmiast zadysponowano 8 zastępów PSP, które po przybyciu na miejsce otrzymały informację od osób odpowiedzialnych za ochronę budynku i ewakuację pracowników, że wszyscy znajdujący się w obiekcie opuścili go przed przyjazdem funkcjonariuszy PSP. Okazało się, że dach rektoratu objęty jest ogniem w całości, KDR uznał siły i środki za niewystarczające i zgłosił zapotrzebowanie na dodatkowe wsparcie.

Funkcjonariusze PSP przystąpili do zabezpieczenia miejsca zdarzenia i walki z pożarem. Podano 6 prądów wody w natarciu na palący się dach budynku, używając do tego celu drabin mechanicznych. Parter oraz obydwie kondygnacje były zadymione w stopniu pozwalającym na wprowadzenie do budynku rot w aparatach ODO, których zadaniem było sprawdzenie pomieszczeń i gaszenie pożaru od wewnątrz. Zastępy PSP dokonały również prac rozbiórkowych części dachu i poddasza, a pomieszczenia objęte pożarem oddymiono i przewietrzono.

Zakończenie działań ratowniczych nastąpiło o 17.51. Ogółem uczestniczyło w nich 15 pojazdów PSP i 40 funkcjonariuszy, a ponadto jednostki policji, pogotowia energetycznego i Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Willa Reinholda Richtera to jeden z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zabytków Łodzi. Charakterystycznym obrazem kojarzącym się z naszym miastem jest fotografia rektoratu PŁ wśród kwitnących wiosną w parku im. bp. Klepacza cebulic. Pożar dachu tak cennego zabytku to duża strata, jednak mamy nadzieję, że willa zostanie odbudowana i odzyska swoją świetność.

Opracowanie i zdjęcia: Anna Sobótka, KW PSP w Łodzi.

12 LIP 2016

Pożar willi Richtera - rektoratu PŁ

wszystkie aktualności