do góry

łódzkie

07 GRU 2015

Łowicz - akcja edukacyjna "Bezpieczny Dom - Nie dla Czadu"

 
 
 
 
 
 
 
 
 

4 grudnia 2015 r. Stary Rynek w Łowiczu opanowali strażacy i mikołaje. Wszystko za sprawą zorganizowanej przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Łowiczu akcji „Bezpieczny Dom-Nie dla czadu” oraz choinki miejskiej organizowanej od kilkunastu lat przez Urząd Miasta w Łowiczu. Akcja łowickich strażaków odbyła się w ramach ogólnopolskiego programu „Zgaś Ryzyko”, rekomendowanego przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej, którego nadrzędnym celem jest znacząca poprawa bezpieczeństwa pożarowego w obiektach mieszkalnych w Polsce, poprzez zmniejszenie liczby ofiar pożarów, zarówno śmiertelnych jak i rannych.
W Łowiczu strażacy przygotowali szereg atrakcji - dla dzieci były gry i zabawy edukacyjne, nauka udzielania pierwszej pomocy oraz pamiątkowe zdjęcia i dyplomy. Zainteresowane osoby otrzymały porady prawne z zakresu ochrony przeciwpożarowej, a największą popularnością cieszyły się konkursy, w których nagrodami były czujki dymu i tlenku węgla. Urządzenia te zostały zakupione przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi w ramach regionalnego programu „Ale Czad” sfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Program ma na celu m.in. instalowanie czujek dymu i tlenku węgla w budynkach mieszkalnych, czyli urządzeń, które ostrzegą nas przed zagrożeniem w naszych mieszkaniach i domach. Dzięki wsparciu Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, Komenda Wojewódzka PSP w Łodzi na przełomie dwóch lat zakupiła ponad 5 tys. czujek dymu i tlenku węgla, które podczas takich akcji edukacyjnych jak ta w Łowiczu są przekazywane mieszkańcom całego województwa łódzkiego.
W Łowiczu podczas akcji „Bezpieczny Dom-Nie dla Czadu” strażacy dodatkowo przedstawili zakres działania współczesnej Państwowej Straży Pożarnej, czyli służby ratowniczej, która zajmuje się wysoko wyspecjalizowanym zakresem ratownictwa. Tak, więc w wydzielonej strefie strażacy zaprezentowali działania z zakresu ratownictwa chemiczno-ekologicznego, medycznego, drogowego i technicznego. Dzięki specjalistycznym trenażerom łowiccy strażacy pokazali mieszkańcom powiatu łowickiego jak groźne mogą być pożary monitorów, aerozoli bądź palących się tłuszczy roślinnych.
Podczas trwania łowickiego eventu nagrody laureatom konkursów edukacyjnych w postaci czujek dymu i tlenku węgla wręczał st. bryg. Jacek Szeligowski, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Łowiczu. Szef łowickich strażaków podkreślał duże znaczenie takich akcji edukacyjnych, dzięki którym mieszkańcy powiatu i województwa za sprawą strażaków i fundatora czujek będą bardziej bezpieczni we własnych domach.
Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łowiczu składają podziękowania osobom, dzięki którym mogli zorganizować powyższą akcję, dziękujemy:
Krzysztofowi Figatowi, staroście łowickiemu, Krzysztofowi Janowi Kalińskiemu, burmistrzowi miasta Łowicza, Dorocie Urbańskiej, dyrektor II LO im. Mikołaja Kopernika w Łowiczu wraz z podopiecznymi z klasy mundurowej oraz bryg. Markowi Myszkowskiemu, komendantowi powiatowemu PSP w Kutnie.

Tekst: st. kpt. Arkadiusz Makowski
Zdjęcia: sekc. Sylwester Szczypiński

 

wszystkie aktualności