do góry

łódzkie

22 CZE 2018

PÓŁ WIEKU W SŁUŻBIE INNYM!

koluszki
koluszki

16 czerwca 2018 roku odbyła się uroczystość 50-lecia funkcjonowania zawodowego pożarnictwa w Koluszkach pod nazwą „Pół wieku w służbie innym. Kampania promująca ochronę przeciwpożarową na terenie powiatu łódzkiego wschodniego".
W trakcie tej uroczystości i w ramach tej kampanii, poprzez szkolenia, zabawę, konkursy i inne atrakcje, przybliżona została społeczeństwu problematyka ochrony przeciwpożarowej, szeroko pojętego bezpieczeństwa oraz historii pożarnictwa.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, którą odprawił kapelan wojewódzki strażaków ks. Adam Stańdo.
Po mszy św. nastąpił przemarsz pododdziałów pożarniczych i gości na plac przed komendą powiatową w Koluszkach gdzie odbył się uroczysty apel w trakcie, którego nastąpiło:

  •  przedstawienie historii zawodowego pożarnictwa w Koluszkach,
  •  odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej,
  •  przekazanie do użytkowania nowego średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego Mercedes Atego ze zwiększonym potencjałem ratownictwa kolejowego, dla komendy powiatowej,
  •  wręczenie odznaczeń, awansów i pamiątkowych upominków, defilada pododdziałów pożarniczych.

Po defiladzie uczestnicy uroczystości przemieścili się na stadion przy komendzie gdzie odbył się festyn rodzinny, w trakcie którego:

  •  upamiętniono 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości (100 biało-czerwonych balonów na 100 lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości),
  •  wystąpiła Orkiestra Dęta z OSP Koluszki, Mażoretki SIETE z Bukowca, Zespół Regionalny OKARYNA z Justynowa, Zespół Akordeonistów z OSP Andrespol, Zespół Tańca Nowoczesnego OSKAR z Koluszek i uczestnicy zajęć wokalnych MOK.

W trakcie uroczystości dopisała piękna pogoda, a uczestnicy festynu rodzinnego w znakomitej atmosferze mogli korzystać z atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Były to między innymi: grochówka strażacka, grill i kuchnia staropolska, wesołe miasteczko, tor przeszkód z zadymionym namiotem (każde dziecko, które pokonało tor przeszkód otrzymało złoty medal super strażaka), ścianka wspinaczkowa, malowanie twarzy i rysunków na folii, grupa rekonstrukcyjna Stowarzyszenia „Historia Koluszek” czy wystawa samochodów pożarniczych. Strażacy przeprowadzili również akcje edukacyjne "Czujka w każdym domu" i "Kręci mnie bezpieczeństwo" połączone z losowaniem czujek dymu.
W jubileuszu wzięły udział, 43 poczty sztandarowe jednostek OSP z terenu powiatu łódzkiego wschodniego i powiatów sąsiednich. Było to więc wielkie wspólne święto strażaków PSP i OSP. Na uroczystość przybyli również nestorzy pożarnictwa Jan Gieras i Stanisław Brdoń, strażacy którzy pracowali w komendzie od 1 stycznia 1968 roku, czyli pierwszego dnia jej funkcjonowania.

22 CZE 2018

Pół wieku w służbie innym!

wszystkie aktualności