do góry

łódzkie

07 KWI 2016

Powiat łódzki wschodni - pożar hali wystawienniczo-handlowej na terenie CH PTAK w Rzgowie

Pożar w pomieszczeniu wentylatorów w CH Ptak w Rzgowie
Pożar w pomieszczeniu wentylatorów w CH Ptak w Rzgowie

6 kwietnia 2016 r. po godz. 16.00 doszło do pożaru na terenie centrum wystawienniczo-handlowego PTAK SA w Rzgowie przy ul. Rzemieślniczej. W hali o symbolu „G” doszło do zapalenia się instalacji kablowych i urządzeń znajdujących się w pomieszczeniu wentylatorów. Pożar został wykryty przez system sygnalizacji pożaru zainstalowany w obiekcie, skąd sygnał zgłoszeniowy trafił bezpośrednio do Państwowej Straży Pożarnej. Z uwagi na stopień zagrożenia pożarowego obiektu, jego rozmiar oraz najwyższą kategorię zagrożenia ludzi (ZL I), na miejsce zadysponowano, zgodnie z przyjętymi procedurami kilkanaście ciężkich pojazdów gaśniczych, podnośników i drabin.

Po dojeździe pierwszych zastępów okazało się, że w obiekcie znajduje się kilka osób, w tym pracownicy ochrony obiektu. Na miejscu zdarzenia strażacy udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy młodemu mężczyźnie oraz dwóm pracownikom ochrony podtrutym gazami pożarowymi, którzy próbowali gasić ogień podręcznym sprzętem gaśniczym i przy użyciu wewnętrznej sieci hydrantowej. Strażacy przystąpili do przeszukania hali oraz gaszenia urządzeń znajdujących się w wentylatorni i fragmentu pokrycia dachu, który na skutek promieniowania cieplnego uległ zapaleniu.

Już po kilku minutach pożar udało się zlokalizować i ugasić, do czego przyczyniła się również instalacja tryskaczowa, która ograniczyła rozprzestrzenienie się ognia na przyległe boksy handlowe. W wyniku zdarzenia doszło do zadymienia całej powierzchni hali, tj. 12 tys. mi z uwagi na uszkodzoną instalację wentylacji mechanicznej działania zmierzające do oddymienia hali prowadzono prawie do godz. 21.00.

Dzięki zastosowanym w obiekcie systemom bezpieczeństwa i częstym ćwiczeniom organizowanym w halach targowych, działania  przeprowadzone zostały bardzo sprawnie. Dzięki temu tylko jedna osoba została hospitalizowana na skutek zatrucia gazami pożarowymi, a ogień ugaszono już po kilkunastu minutach od przyjazdu pierwszych jednostek straży. Szacunkowe straty pożarowe wyniosły ok. 300 tys. zł, przyjmując wartość hali z artykułami tekstylnymi na ok. 15 mln. zł.

W działania zaangażowanych było 26 pojazdów gaśniczych, łącznie 115 ratowników.

07 KWI 2016

Pożar w hali targowej CH PTAK w Rzgowie

Pożar hali wystawienniczo – handlowej na terenie CH PTAK w Rzgowie, powiat łódzki-wschodni

 

wszystkie aktualności