do góry

małopolskie

10 WRZ 2019

Limanowa. Ćwiczenia taktyczno-bojowe podmiotów KSRG.

W dniu 07.09.2019r. w miejscowości Laskowa odbyły się ćwiczenia podmiotów KSRG z terenu powiatu limanowskiego, służb i podmiotów współdziałających z systemem oraz wydzielonych sił i środków MBO pod kryptonimem „Laskowa 2019”.

W ćwiczeniach praktycznych w Laskowej brały udział: Jednostka Ratowniczo Gaśnicza KP PSP w Limanowej, w tym specjalistyczna grupa ratownictwa wysokościowego, specjalistyczna grupa poszukiwawczo-ratownicza z KM PSP w Nowym Sączu, 26 jednostek OSP z terenu powiatu limanowskiego, pluton z kompanii gaśniczej "RABA" Małopolskiej Brygady Odwodowej, ratownicy GOPR, Policja, Państwowe Ratownictwo Medyczne, członkowie radioklubów SP9RNS i SP9KRJ działający w strukturach SP EmCom. W ćwiczenia zaangażowany został również gminny oraz Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.

Rozbudowany scenariusz ćwiczeń obejmował m.in. wypadek przy pracach ziemnych (zasypane osoby w głębokim wykopie), zderzenie autobusu z 4 samochodami (wypadek masowy) oraz poszukiwania paralotniarzy.

W zdarzeniu drogowym łącznie brało udział 35 osób. W autobusie wycieczkowym podróżowało 26 osób (24 dzieci i 2 osoby dorosłe) w 4 samochodach osobowych podróżowało 9 osób dorosłych – udzielono im doraźnie pierwszej pomocy. W zdarzeniu z udziałem paralotni brały udział 2 osoby: 1 została sprowadzona na ziemię, udzielono jej pomocy; trwają poszukiwania drugiej, która prawdopodobnie oddaliła się. Na miejsce zadysponowano zastępy PSP i OSP, w tym specjalistyczną grupę do ratowania osób przysypanych w wykopach.

Ważnym elementem ćwiczeń praktycznych była realizacja łączności kryzysowej, dzięki zaangażowania osób i sprzętu posiadanego przez radiokluby SP9RNS i SP9KRJ udało się zrealizować dodatkową łączność na terenie akcji.

Opracowanie: bryg. Tomasz Pawlik
Zdjęcia: KP PSP Limanowa

10 WRZ 2019

Limanowa. Ćwiczenia taktyczno-bojowe podmiotów KSRG.

wszystkie aktualności