przesuń do początku strony

małopolskie

14 CZE 2018

VIII Mistrzostwa Medyczne i Ratownicze Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP woj. małopolskiego

MIstrzostwa

12 czerwca 2018 r. na terenie powiatu wielickiego odbyły się VIII Mistrzostwa Medyczne i Ratownicze Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP woj. małopolskiego. Mistrzostwa doskonale ukazywały, z jakimi wyzwaniami muszą się zmierzyć strażacy w codziennej służbie.

Idea mistrzostw ratowniczych dotarła do naszego kraju z Czech, gdzie organizowano je głownie dla zespołów ratownictwa medycznego. W Polsce początkowo, też głównie brały udział zespoły Pogotowia Ratunkowego, jednak powoli do konkurencji z nimi dołączały załogi z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Taka forma ćwiczeń jest doskonałym sprawdzianem umiejętności zespołów ratowniczych.

Do konkurencji przystąpiły 5 osobowe załogi strażaków reprezentujące wszystkie 19 Komend Państwowej Straży Pożarnej z naszego województwa i Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie. Dla zawodników przygotowano trzy zadania. Dotyczyły one różnych aspektów ratowniczych. Zadania przygotowane były bardzo realistycznie z wykorzystaniem szerokiej gamy urządzeń pozoracyjnych i manekinów. Jedno zadanie dotyczyło wypadku samochodu dostawczego, który przewoził butle z acetylenem. Jedna z butli zapaliła się, a poszkodowana osoba doznała poparzeń. Na zbiorniku wodnym w Brzegach strażacy ratowali tonącą osobę. W Niepołomicach w stadninie koni doszło do wypadku, podczas którego koń kopnął mężczyznę i konieczna była pomoc dla rannego oraz wsparcie psychologiczne dla świadków zdarzenia.

Każde zadanie oceniane było przez grupę sędziów specjalistów z różnego rodzaju ratownictwa (wodnego, chemicznego, technicznego oraz medycznego) wg specjalnie przygotowanych arkuszy.

Równocześnie przy tężni solankowej Kopalni Soli „Wieliczka” odbyła się impreza promująca wśród dzieci udzielanie pierwszej pomocy. Strażacy PSP i OSP przygotowali również dla dzieci konkurencje sprawnościowe.

Uroczyste zakończenie odbyło się w tężni solankowej. Wszystkim uczestnikom, a w szczególności zwycięzcom pogratulował wiedzy, umiejętności i zaangażowania zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej – st. bryg. Marek Bębenek. Wszystkie drużyny uczestniczące w zawodach otrzymały pamiątkowe dyplomy, natomiast trzem najlepszym zespołom wręczono puchary. Mistrzostwa wygrała drużyna z Komendy Powiatowej PSP w Suchej Beskidzkiej. Drugie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, a trzecie miejsce drużyna z Komendy Powiatowej PSP w Zakopanem.

Gratulujemy zwycięzcom jak i wszystkim biorącym udział w mistrzostwach.


Opracowanie: st. kpt. Sebastian Woźniak – rzecznik prasowy małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP.
Zdjęcia: archiwum KW PSP Kraków.

14 CZE 2018

VIII Mistrzostwa Medyczne i Ratownicze Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP woj. małopolskiego

12 czerwca 2018 r. na terenie powiatu wielickiego odbyły się VIII Mistrzostwa Medyczne i Ratownicze Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP woj. małopolskiego. Mistrzostwa doskonale ukazywały, z jakimi wyzwaniami muszą się zmierzyć strażacy w codziennej służbie,

wszystkie aktualności