do góry

małopolskie

24 MAJ 2019

Wypadek Na „Zakopiance”

21 maja 2019 roku w rejonie tzw. Sołtysiej Doliny na drodze krajowej nr 47 popularnej „zakopiance”, na prostym odcinku drogi zderzyły się cztery samochody, w tym dwa osobowe, samochód dostawczy i autobus kursowy relacji Zakopane - Kraków. 

21 maja 2019 roku w rejonie tzw. Sołtysiej Doliny na drodze krajowej nr 47 popularnej „zakopiance”, na prostym odcinku drogi zderzyły się cztery samochody, w tym dwa osobowe, samochód dostawczy i autobus kursowy relacji Zakopane - Kraków. Śmierć na miejscu poniósł kierowca samochodu dostawczego, a rannych zostało 10 osób. Siła zderzenia była tak duża, że samochody wypadły z drogi.

Na miejsce wypadku zadysponowano 9 zastępów Państwowej Straży Pożarnej z Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych w Nowym Targu, Rabce-Zdroju i Myślenicach oraz Ochotniczą Straż Pożarną z Rdzawki i Chabówki. Działania koordynowane były przez grupę operacyjna Komendy Powiatowej PSP w Nowym Targu na czele z Komendantem Powiatowym PSP  bryg. Mariuszem Łaciakiem.

W działaniach ratowniczych brało udział sześć zespołów Państwowego Ratownictwa Medycznego, w tym śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratowniczego oraz wojskowy śmigłowiec Mi-8 z grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Wojska Polskiego, który służył jako transport dla osób poszkodowanych w zdarzeniu. Łącznie do szpitali zostało zabranych 10 osób, a pozostali uczestnicy zdarzenia otrzymali wsparcie psychologa z KW PSP w  Krakowie. Dla uczestników zdarzenia  rozstawiono namioty pneumatycznych. Kierujący Działaniem Ratowniczym w porozumieniu z przedstawicielem Urzędu Miasta Rabka-Zdrój polecił zadysponować busa celem przetransportowania osób bez obrażeń na dworzec autobusowy w Rabce Zdroju, umożliwiając im kontynuowanie dalszej podróży. Na miejscu zdarzenia była również grupa operacyjna z Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie, Policja, Inspekcja Transportu Drogowego, kierownik służby liniowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz prokurator i biegły sądowy.

Po zakończeniu ich działań, przedstawiciele GDDKiA i strażacy uprzątnęli drogę z pozostałości powypadkowych. W trakcie działań „Zakopianka” była całkowicie zablokowana.

 

Opracowanie: KP PSP Nowy Targ

Zdjęcia: Piotr Kuczaj/Podhale24

24 MAJ 2019

Wypadek Na „Zakopiance”

wszystkie aktualności