do góry

mazowieckie

22 LIS 2018

Młoda bohaterka z Szydłowca

Młoda bohaterka z Szydłowca
Młoda bohaterka z Szydłowca

21 listopada 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Szydłowcu, podczas uroczystego apelu, miało miejsce wyróżnienie dziesięcioletniej Gabrysi, która zaalarmowała służby ratunkowe o pożarze butli z gazem w jej domu w Szydłowcu 12 listopada 2018 roku. Gabrysia wykazała się bohaterską postawą przez co uratowała życie swojej rodziny oraz zapobiegła rozprzestrzenieniu się pożaru.

W obecności pani dyrektor, grona pedagogicznego, przedstawicieli Policji, Mazowieckiego Kuratora Oświaty, władz samorządowych, strażaków Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz rodziców i uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Szydłowcu, w imieniu mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP, list gratulacyjny oraz okolicznościowe upominki wręczył komendant powiatowy PSP w Szydłowcu mł. bryg. Paweł Sokół. Wszyscy obecni na uroczystości głośnymi brawami podziękowali za godną do naśladowania postawę młodej bohaterce.

Podczas apelu przypomniano historię dziesięcioletniego Aleksandra Jastrzębskiego, ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Szydłowcu. W sierpniu 2017 roku Olek poinformował służby ratunkowe o osobie przygniecionej przez samochód ciężarowy. Błyskawiczna reakcja chłopca spowodowała zaalarmowanie i przyjazd straży pożarnej oraz zespołu pogotowia ratunkowego, co przyczyniło się do uratowania życia mężczyzny.

Młoda bohaterka z Szydłowca.
Dziesięcioletnia Gabrysia Szeliga z Szydłowca poinformowała służby ratownicze o pożarze butli z gazem w jej domu w Szydłowcu 12 listopada 2018 roku. Głuchoniemi rodzice Gabrysi nie usłyszeli wybuchu butli z gazem oraz nie byli wstanie zadzwonić po służby ratunkowe.

Jednostki Państwowej Straży Pożarnej po przybyciu na miejsce zdarzenia, zastali pożar 11kg butli z gazem propan-butan na trawniku obok budynku mieszkalnego. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i chłodzeniu butli z gazem przy pomocy wody. Ponadto, strażacy założyli opatrunek hydrożelowy na poparzone dłonie rodziców Gabrysi. Poparzenia powstały podczas wynoszenia płonącej butli z gazem na trawnik obok ich domu.
Gabrysia oraz Olek zgodnie przyznali, że dzięki wizytom Strażaków i Policjantów oraz staraniem nauczycieli szkoły podstawowej poznali numery alarmowe oraz zasady wzywania pomocy w sytuacjach zagrożenia.

Czytaj również „Dzielny Ognik" w Szydłowcu
Opracowanie: mł. bryg. Karol Kierzkowski – KW PSP w Warszawie
Zdjęcia: mł. bryg. Bartłomiej Wilczyński – KP PSP Szydłowiec
 
Wpis na Fbhttps://www.facebook.com/prewencjaspoleczna/posts/1941695979246536

22 LIS 2018

Młoda bohaterka z Szydłowca

21 listopada 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Szydłowcu, podczas uroczystego apelu, miało miejsce wyróżnienie dziesięcioletniej Gabrysi, która zaalarmowała służby ratunkowe o pożarze butli z gazem w jej domu w Szydłowcu 12 listopada 2018 roku.

wszystkie aktualności