do góry

mazowieckie

27 GRU 2018

Podsumowanie świątecznych interwencji mazowieckich strażaków

Świąteczne interwencje mazowieckich strażaków
Świąteczne interwencje mazowieckich strażaków

Podczas Świąt Bożego Narodzenia od 24 do 26 grudnia 2018 roku mazowieccy strażacy interweniowali 290 razy, w tym przy 68 pożarach, 182 miejscowych zagrożeniach oraz 40 fałszywych alarmach.

W porównaniu do Świąt Bożego Narodzenia w 2017 roku strażacy odnotowali o 177 interwencji mniej. Niestety, bilans świąt 2018 roku to siedem osób śmiertelnych i sześć rannych w pożarach oraz trzy osoby śmiertelne i  44 osoby ranne w miejscowych zagrożeniach. Podczas świąt w 2017 roku zaledwie trzy osoby zostały ranne w pożarach. Ponadto, trzy osoby straciły życie w wypadku samochodowym w Kobyłce w pow. wołomińskim.

Do najtragiczniejszego zdarzenia doszło w nocy z 25 na 26 grudnia w Warszawie przy ul. Spedycyjnej na Żeraniu w pożarze budynku mieszkalnego życie straciło sześć osób. W wigilię Świąt Bożego Narodzenia 24 grudnia 2018 roku w Płocku miał miejsce pożar w budynku wielorodzinnym, którym jedna osoba straciła życie oraz jedna osoba odniosła obrażenia. Natomiast pierwszego dnia świąt 25 grudnia 2018 roku w miejscowości Konstancin Jeziorna pow. piaseczyński miał miejsce pożar na parterze w bloku czteropiętrowym. Podczas akcji ratunkowej ewakuowano 10 osób z zagrożonych lokali. W wyniku pożaru dwie osoby podtruły się dymem.

Podczas świąt odnotowano 4 interwencje w związku z tlenkiem węgla, w których trzy osoby zostały poszkodowane.

Strażacy przypominają o dokonaniu obowiązkowych okresowych przeglądów instalacji gazowej oraz przewodów wentylacyjnych i kominowych. Aby zwiększyć bezpieczeństwo w naszych domach rekomendujemy stosowanie czujek dymu oraz czadu, które alarmują mieszkańców w przypadku powstania pożaru lub emisji tlenku węgla np. z urządzeń grzewczych.

Mazowieccy strażacy interweniowali podczas świąt przy 182 miejscowych zagrożeniach, w tym przy:
- 67 w transporcie drogowym,
- 27 interwencjach medycznych,
- 11 silny wiatr,
- 9 ratownictwo chemiczne.

W wyniku miejscowych zagrożeń trzy osoby straciły życie a 40 osoby zostały ranne  (w tym 37 osób rannych w wypadkach samochodowych na mazowieckich drogach).

Interwencje strażaków podczas Świąt Bożego Narodzenia

Jak podał st. bryg. Paweł Frątczak rzecznik prasowy komendanta głównego PSP od soboty 22 grudnia 2018 roku straż pożarna w całej Polsce przeprowadziła 3860 interwencji, w tym 1034 razy strażacy wyjeżdżali do gaszenia pożarów. W wyniku tych zdarzeń 18 osób zginęło, a 54 zostały ranne. Najtragiczniejszym dniem okazał się wtorek 25 grudnia, kiedy zginęło osiem spośród 18 osób, w tym sześć w pożarze na warszawskim Żeraniu.

W tym samym okresie, odnotowano 116 interwencji związanych z emisją tlenku węgla; 44 osoby zostały poszkodowane, nie było ofiar śmiertelnych.

Czytaj „6 osób zginęło w pożarze na warszawskim Żeraniu”

 

Opracowanie: mł. bryg. Karol Kierzkowski – Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie.

27 GRU 2018

Podsumowanie świątecznych interwencji mazowieckich strażaków

Podczas Świąt Bożego Narodzenia od 24 do 26 grudnia 2018 roku mazowieccy strażacy interweniowali 290 razy, w tym przy 68 pożarach, 182 miejscowych zagrożeniach oraz 40 fałszywych alarmach.

wszystkie aktualności