do góry

Nadesłano z kraju

14 CZE 2007

Wielkopolska: Manewry w ratownictwie medycznym

W dniu wczorajszym (13.06.07r.) na Poligonie poznańskiej Szkoły Aspirantów przeprowadzone zostały Manewry w Ratownictwie Medycznym dla jednostek PSP województwa wielkopolskiego. Część praktyczną manewrów poprzedzono testem teoretycznym pisanym przez strażaków – ratowników w świetlicy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 4 w Poznaniu. Po napisaniu testu biorące udział w manewrach ekipy strażackie przemieściły się na Poligon. To tutaj przygotowano dla startujących cztery stanowiska ćwiczebne. Przewidziane pozoracje (opracowane starannie przez Wojewódzkie Centrum Edukacji Medycznej) stworzyły podstawy do weryfikacji ratowniczo – medycznych kompetencji strażaków podczas niesienia pomocy: 1. tonącemu, 2. ofierze samochodowego wypadku, 3. osobie z zawałem serca, 4. poszkodowanemu z amputacją kończyny.

Rozegrane pod bacznym okiem Wielkopolskiego Koordynatora Medycznego dr Magdaleny Witt manewry pozwoliły wyłonić zwycięską drużynę. Okazała się nim ekipa strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu. Miejsce drugie przypadło drużynie ze Środy Wielkopolskiej. Na podium stanęli także pleszewscy strażacy zajmując trzecie miejsce.

Zwycięska drużyna, uhonorowana pucharem, będzie reprezentować nasze województwo w III Mistrzostwach   Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym Podmiotów Tworzących    i Wspierających KSRG „RATOWNICTWO 2007”, które odbędą się jeszcze w tym miesiącu.

Wczorajsze ćwiczenia zbiegły się w czasie z naradą komendantów PSP województwa wielkopolskiego. Fakt ten sprawił, iż doskonalącym swe umiejętności strażakom przyglądali się ich bezpośredni przełożeni.

Ćwiczące drużyny odwiedził ponadto Wielkopolski Komendant Wojewódzki bryg. Mirosław Gugała wraz z I Wicewojewodą Pawłem Rożyńskim.

Warto dodać, iż manewry odbyły się pod patronatem Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu, a w ich organizację aktywnie włączył się Ośrodek szkolenia KW. (pw)
wszystkie aktualności