do góry

Nadesłano z kraju

18 CZE 2007

Świętokrzyskie: NIEBEZPIECZNA CYSTERNA

Cysterna uderza w drugą. Dochodzi do rozszczelnienia jednej z nich, która przewozi 61 metrów sześciennych oleju napędowego. Zaraz może nastąpić wybuch… Na szczęście to tylko początek scenariusza ćwiczeń zgrywających z zakresu ratownictwa chemiczno – ekologicznego pod kryptonimem „Rozrząd 2007”, które zostały przeprowadzone 15 czerwca na terenie węzła PKP w Skarżysku – Kamiennej. To były największe w tym roku ćwiczenia strażaków powiecie skarżyskim.  

 

„ Zbliża się godzina 11.  Na terenie węzła PKP w Skarżysku Kamiennej jedna cysterna z olejem napędowym uderza w drugą cysternę z olejem napędowym. W wyniku zderzenia dochodzi do rozszczelnienia jednej z nich, która przewozi 61 metrów sześciennych oleju napędowego. Następuje wyciek. Część oleju przedostaje się do pobliskiego rowu… Za chwile może dojść do wybuchu” – tak rozpoczyna się scenariusz ćwiczeń zgrywających z zakresu ratownictwa chemiczno – ekologicznego pod kryptonimem „ Rozrząd – 2007”,  które zostały przeprowadzone 15 czerwca na terenie węzła PKP w Skarżysku Kamiennej.

 

To były największe ćwiczenia zorganizowane w tym roku na terenie powiatu skarżyskiego. Wzięło w nich udział około 70 osób – strażacy, policja, pogotowie ratunkowe, Powiatowy Zespół Reagowania Kryzysowego,  Miejski Zespół Reagowania Kryzysowego, służby ochrony kolei.

 

W ćwiczeniach  uczestniczyło około 30 strażaków – czyli  siedem zastępów straży pożarnej : w tym  cztery zastępy PSP z KP PSP Skarżysko ( w tym zastęp ratownictwa chemicznego należący do Świętokrzyskiej Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemicznego) i trzy jednostki OSP ( OSP Skarżysko – Kamienna, OSP Lipowe Pole, OSP Grzybowa Góra).

 

Działania straży polegały na : zabezpieczeniu wycieku, likwidacji wycieku, przepompowaniu pozostałego oleju napędowego z uszkodzonej cysterny do cysterny zastępczej, postawieniu zapory olejowej na rowie opaskowym oraz przy ujściu do rzeki Oleśnica, wykonaniu zasypów w rowie opaskowym w odległości 30 metrów od miejsca wycieku, wyznaczeniu strefy ochronnej.

 

 - Ćwiczenia miały na celu zapoznanie uczestników ćwiczeń z organizacją działań i technikami  z zakresu ratownictwa chemiczno – ekologicznego na wypadek potencjalnej katastrofy komunikacyjnej z udziałem materiałów niebezpiecznych. Miały również na celu doskonalenie współpracy służb ratowniczych na wypadek tego rodzaju zdarzenia, doskonalenie dowodzenia na szczeblu poziomu taktycznego, sprawdzenie działania systemu łączności dowodzenia i współdziałania – wyjaśnia Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej bryg. Sylwester Hamera.      

wszystkie aktualności