do góry

Nadesłano z kraju

18 CZE 2007

Świętokrzyskie: KATASTROFA NA WIŚLE

Na statku wycieczkowym  dochodzi do eksplozji. Wybucha pożar. Pięciu pasażerów zostaje rannych. Cztery osoby w odruchu paniki wyskakują za burtę…Łódź z dwoma rybakami na pokładzie, którzy chcieli obejrzeć przebieg akcji uderza w podwodną przeszkodę i w efekcie wywraca się… Na szczęście to tylko scenariusz, w oparciu o który 15 czerwca  zostały przeprowadzone ćwiczenia manewrowe na Wiśle w  Sandomierzu. Największe w tym roku w powiecie.

 

  Statek wycieczkowy wożący po Wiśle turystów ulega awarii. Zostaje unieruchomiony. W momencie wodowania go przez służby ratownicze na pokładzie dochodzi do eksplozji ładunku wybuchowego. Wybucha pożar. Pięciu pasażerów zostaje rannych. Czterech innych w odruchu strachu wyskakuje za burtę – do wody... Łódka z dwoma rybakami na pokładzie, którzy chcieli obserwować akcję ratowniczą uderza o podwodną przeszkodę i w efekcie wywraca się… „ – tak rozpoczyna się scenariusz ćwiczeń zgrywających pod kryptonimem „ Woda 2007” z zakresu ratownictwa wodnego, które zostały przeprowadzone na Wiśle w Sandomierzu 15 czerwca.

To były w tym roku  największe ćwiczenia na terenie powiatu sandomierskiego.

 

W ćwiczeniach wzięło udział około 80 strażaków – czyli 14 zastępów PSP i OSP ( 3 zastępy z KP PSP Sandomierz – w tym sandomierscy strażacy ze Świętokrzyskiej Specjalistycznej Grupy Wodno – Nurkowej; zastęp z KM PSP Tarnobrzeg – zastęp ratownictwa chemicznego; zastęp z KW PSP Kielce - samochód dowodzenia i łączności ; 9 zastępów OSP z terenu powiatu sandomierskiego.)      

 

W sumie w ćwiczeniach wzięło udział  około 120 osób – straż pożarna, policja, pogotowie, straż miejska,  ratownicy z grupy Ratownictwa PCK Sandomierz, WOPR, Wojewódzki i Powiatowy Zespół Reagowania Kryzysowego, pracownicy firmy San Ta – EKO, załoga statku wycieczkowego.

 

Statek, który jest głównym elementem ćwiczeń to na chwile obecną największy statek wycieczkowy, jaki kursuje po Wiśle na terenie powiatu sandomierskiego. Jego długość to 23 metry, a szerokość to 4,8 metra. Na pokład może zabrać do 100 pasażerów. Załoga statku to trzy osoby. Mają do dyspozycji podręczny sprzęt gaśniczy, pompę wodną z osprzętem, sześć tratw, 4 koła ratunkowe oraz komplet kapoków ratunkowych dla załogi i pasażerów.

 

 - Ćwiczenia te miały na celu doskonalenie współdziałania służb ratowniczych z terenu powiatu sandomierskiego na wypadek tego rodzaju katastrofy na rzece Wisła; doskonalenie współpracy i zapoznanie członków Powiatowego Zespołu Reagowania Kryzysowego z zasadami prowadzenia działań ratowniczych na ciekach wodnych. Miały na celu sprawdzenie procedur postępowania w wypadkach zagrożenia życia i zdrowia ludzi na obszarach cieków wodnych ; sprawdzenie poziomu wyszkolenia strażaków – a przede wszystkim  sandomierskich płetwonurków ze Świętokrzyskiej Specjalistycznej Grupy Wodno – Nurkowej; doskonalenie dowodzenia i alarmowania – powiedział Komendant Powiatowy PSP w Sandomierzu bryg. Krzysztof Wolak.

wszystkie aktualności