do góry

Nadesłano z kraju

17 CZE 2019

Pożar wieży kościelnej w miejscowości Frednowy – powiat iławski

Pożar wieży kościelnej w miejscowości Frednowy
Pożar wieży kościelnej w miejscowości Frednowy

W momencie dojazdu na miejsce pożaru pierwszych zastępów ustalono, że pali się drewniany dach wieży kościelnej, a płomienie trawią już całą jej konstrukcję. W trakcie prowadzenia pierwszych działań doszło do zawalenia się kopuły wieńczącej wieżę, która upadła na dach świątyni. W pierwszej fazie pożaru ratownicy skupili się na gaszeniu pożaru podając z działek wodę na palącą się wieże i równocześnie do wewnątrz wieży weszli ratownicy, którzy starali się nie dopuścić do przedostania się pożaru na poddasze i dach kościoła. A to właśnie z objętej pożarem wieży prowadziło jedyne wejście do zamkniętej przestrzeni nieużytkowego poddasza kościoła. Szybko stłumiono pożar i sukcesywnie go dogaszano. Mimo, że pożar został opanowany podjęta została decyzja o ewakuacji z kościoła zabytkowego wyposażenia świątyni, by nie uległo ono uszkodzeniom.
Kolejnym newralgicznym elementem była zwalona na dach kopuła, która nadal stanowiła zagrożenie powodując możliwość rozprzestrzenieni pożaru. Dzięki użyciu drabin mechanicznych i wejściu ratowników na dach świątyni dogaszono kopułę i usunięto z niej część elementów zagrażających osunięciu.
Trwają czynności zmierzające do ustalenia przyczyny powstania pożaru i  oszacowania strat, jednak z informacji uzyskanych od zgłaszającego wynika, że powodem mogło być silne wyładowanie atmosferyczne,

Łącznie w działania ratowniczo-gaśnicze, które trwały do godz. 13 – tej  zaangażowanych było 55 strażaków i 14 samochodów ratowniczo-gaśniczych. 

Opracował: st. kpt. Krzysztof Rutkowski
Zdjęcia: st. kpt. Kamil Szczech/portal informacyjny „infoilawa”

17 CZE 2019

Pożar wieży kościelnej w miejscowości Frednowy – powiat iławski

wszystkie aktualności