do góry

Nadesłano z kraju

07 KWI 2020

Tysiące indyków uratowane w powiecie szczycieńskim

 Pożar kurnika w miejscowości Rudka pow. szczycieński

W dniu 28 marca 2020 r. o godzinie 8:55 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Szczytnie otrzymał zgłoszenie o pożarze kurnika w miejscowości Rudka. W chwili przybycia pierwszych zastępów straży pożarnej, kierujący działaniami ratowniczymi zauważył intensywny dym wydobywający się z pomieszczenia kotłowni, bezpośrednio przylegającej do budynku inwentarskiego typu kurnik.

Po rozpoznaniu sytuacji KDR ustalił, iż w budynku o wymiarach 70x20x6m,  przeznaczonym do hodowli drobiu, znajduje się ponad 4 tysiące indyków.  Pożar powstał w pomieszczeniu kotłowni, skąd przedostał się na jego dach, a następnie przeniósł się na pozostałą część dachu kurnika,  pod którą znajdował się inwentarz. Po odłączeniu mediów doprowadzonych do obiektu oraz zabezpieczeniu instalacji fotowoltaicznej, strażacy rozpoczęli działania gaśnicze wewnątrz kurnika.  Do tego celu wprowadzono dwie linie gaśnicze do wnętrza budynku, dodatkowo prowadzono działania na zewnątrz, z wykorzystaniem jednego prądu wody.  W trakcie trwania akcji gaśniczej strażacy wraz z właścicielem oraz lokalną ludnością  ewakuowali indyki na przyczepy samochodowe. W tym samym czasie trwały działania związane zapobieganiem  rozprzestrzeniania się ognia na dalsze część kurnika. Strażacy po obydwu stronach dachu rozbierali jego połacie, wykonane z blachy. Po wykonaniu dostępu do palącej się drewnianej konstrukcji dachu kurnika i prowadzeniu intensywnych działań gaśniczych  pożar ugaszono.

W działaniach brało udział 13 zastępów JOP z powiatu szczycieńskiego, w tym 55 strażaków. Uratowano ponad 4 tysiące indyków oraz mienie o znacznej wartości.

 Opracował: kpt. Łukasz Wróblewski

Zdjęcia: Adam Krzyżak

07 KWI 2020

pożar kurnika rudka

wszystkie aktualności