do góry

opolskie

02 GRU 2019

Pożar budynku wielorodzinnego w Bierawie

Pożar budynku wielorodzinnego w Bierawie

W poniedziałek 25 listopada 2019r. o godzinie 13:01 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu otrzymał zgłoszenie o pożarze sadzy w kominie komina budynku wielorodzinnego. W pierwszym rzucie na miejsce zostały zadysponowane 3 zastępy jednostek ochrony przeciwpożarowej.

W wyniku rozpoznania ustalono, że pali się dach budynku wielorodzinnego dwukondygnacyjnego. Pożarem objęte było też poddasze budynku, a ogień wydobywał się przez otwory okienne w dachu. Wszyscy lokatorzy ewakuowali się przed przybyciem jednostek ochrony przeciwpożarowej na miejsce akcji. Niezwłocznie po rozpoznaniu, na wniosek Kierującego Działaniem Ratowniczym dyżurny stanowiska kierowania zadysponował dodatkowe siły i środki z okolicznych OSP oraz za pośrednictwem Stanowiska Kierowania Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego w Opolu podnośnik hydrauliczny z sąsiedniego powiatu.

Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały na podaniu prądów wody na palący się dach budynku od podwórza, od frontu budynku, a także w środku budynku, skąd ewakuowano zwierzęta domowe (4 koty i 1 pies). Pierwsze piętro oraz poddasze były całkowicie zadymione, temperatura wynosiła niemal 1000°C. Poddasze składało się z kilku pomieszczeń oddzielonych ścianami, wykonanymi z bloczków betonowych. Do godziny 14:00 dotarcie do środkowej części poddasza było niemożliwe z uwagi na silne zadymienie i wysoką temperaturę.

Aby dotrzeć do środkowej części poddasza wykonano otwór w murze w pierwszym pomieszczeniu. Dopiero po przebiciu muru ratownicy przedostali się do innych części poddasza i tam prowadzili działania gaśnicze. Ze względu na brak możliwości skutecznego natarcia, przystąpiono do obrony zagrożonych części obiektu.

Sklep mięsny znajdujący się w obiekcie oraz skrajny segment budynku wydzielone były bloczkami betonowymi co w znacznym stopniu pomogło w obronie tych części budynku. W celu szybszej lokalizacji pożaru, przyjęto zamiar taktyczny oparty na usunięciu poszycia dachowego. W usuwaniu blachy z dachu pomocna była maszyna budowlana (ładowarka teleskopowa Manitou) z firmy zewnętrznej. Działania te prowadzone były w celu obniżenia temperatury na poddaszu i wprowadzenia tam rot gaśniczych. Po zdjęciu części dachu płomienie były tłumione przez prądy wody podawane z drabiny, podnośnika i przez wchodzących na poddasze ratowników. Po usunięciu części poszycia dachowego przystąpiono do oddymiania. Wszystkie te działania doprowadziły do lokalizacji pożaru, która nastąpiła o godzinie 16:20.

Dalsza praca ratowników polegała na sukcesywnym usuwaniu tlących się elementów poszycia dachowego oraz stropu i przelewaniu ich wodą. Działania gaśnicze zakończono o godzinie 3:00 następnego dnia. Od tego momentu działania polegały już tylko na sprawdzaniu stanu pogorzeliska przy użyciu kamery termowizyjnej aż do zakończenia akcji.

W wyniku pożaru spaleniu uległ dach nad dwoma środkowymi segmentami budynku wielorodzinnego oraz dwa mieszkania wraz z zaadoptowanymi do użytku poddaszami. Częściowemu zalaniu uległy dwa mieszkania na pierwszym piętrze. Straty zostały w przybliżeniu oszacowane na 700 tysięcy złotych. Dwa skrajne segmenty całego budynku zostały obronione.

Łącznie w działaniach brało udział 20 zastępów jednostek PSP i OSP (w tym dwa podnośniki z sąsiednich powiatów) oraz 60 strażaków. Działania zostały zakończone o godzinie 9.41 następnego dnia.

Opracowanie: mł. bryg. Marek Kocielski, mł. kpt. Łukasz Połomski
Zdjęcia: mł. bryg. Marek Kocielski, asp. Tomasz Tuła

02 GRU 2019

Pożar budynku wielorodzinnego w Bierawie

wszystkie aktualności