przesuń do początku strony

podlaskie

04 PAŹ 2017

Obóz kondycyjno-szkoleniowy SGRW "Białystok-1"

Ratownicy gotowi do ćwiczeń
Obóz kondycyjno-szkoleniowy

W okresie od 10 września do 23 września 2017 roku odbył się obóz szkoleniowo-kondycyjny Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego „Białystok-1” (SGRW). Zgrupowanie realizowane było na obiektach poligonowych, salach szkoleniowych, przyległych terenach przemysłowych Wydziału Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych w Nowym Sączu oraz w terenie górskim Pienin i Tatr. W obozie wzięło udział 16 ratowników SGRW z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 1 w Białymstoku. Zgrupowanie było wymogiem Wytycznych do Zasad Organizacji Ratownictwa Wysokościowego w KSRG i zostało zrealizowane we współpracy z Szkołą Aspirantów PSP w Krakowie i firmy EuRoPol Gaz S.A. Strażacy mieli okazję przypomnieć sobie techniki alpinistyczne obowiązujące w ratownictwie wysokościowym oraz zapoznać się z nowinkami technicznymi z ostatnich lat. Strażacy w ciągu tygodniowych zgrupowań przećwiczyli m. in.:

  • budowę i obsługę stanowisk ratowniczych, asekuracyjnych, poręczowych,
  • budowę układów do wyciągania i podnoszenia,
  • autoratownictwo,
  • działania z pokładu śmigłowca,
  • ewakuację ludzi z dachów budynków,
  • ewakuację ludzi z kolejek linowych,
  • ewakuację ludzi z jaskiń, studni,
  • obsługę noszy jaskiniowych.

Ponadto przeprowadzono trening kondycyjny z elementami alpinistyki na terenie Tatr. Po przybyciu do miejscowości Zakopane pieszo udano się na górę Kościelec (2155 m n.p.m.). Łącznie w terenie górskim zrealizowano ponad 24 km wędrówki i wspinaczki.

Przeprowadzono również działania ratownicze w jaskiniach (sztolniach) w Karpatach, w pobliżu miejscowości Szczawnica. Powstałe w XVIII w. kopalnie wykorzystywane były w przeszłości do wydobywania ród srebra i złota. Ćwiczenia okazały się niezwykle wymagające z uwagi na bardzo wąskie przestrzenie, wilgoć i ciemność. Do ewakuacji osób użyto noszy jaskiniowych. Zadania były podobne w obu przypadkach, bo ratownicy musieli ewakuować osoby poszkodowane z dna sztolni. W pierwszej sztolni „Sztolnia w Jarmucie” strażacy mieli za zadanie ewakuować osobę o masie 110 kg. Wykorzystali do tego metodę wielokrążka podstawowego „flashenzug”, a następnie w kierunku poziomym po gruncie. W drugiej sztolni „Wodna Bania” ratownicy ewakuowali poszkodowanego o masie 73 kg, najpierw w korytarzu na niższym poziomie nad jeziorkiem przy pomocy „tyrolki”. Następnie w pionie wykorzystując technikę „balansu” i dalej w poziomie po gruncie skalnym do wyjścia ze sztolni, a w dalszej kolejności „tyrolką” nad potokiem do miejsca bezpiecznego.

Opracowanie: kpt. Łukasz Ostrowski, KM PSP w Białymstoku
Zdjęcia: asp.sztab. Piotr Skrzeczko, ogn. Paweł Karolak, KM PSP w Białymstoku

04 PAŹ 2017

Obóz kondycyjno-szkoleniowy SGRW

 

 

wszystkie aktualności