do góry

podlaskie

05 KWI 2020

Powiat hajnowski: 9 pożarów – 15 ha spalonych łąk i lasów - sobotni (04.04.2020) bilans zdarzeń

9 pożarów – 15 ha spalonych łąk i lasów – sobotni (04.04.2020) bilans zdarzeń w powiecie hajnowskim
Powiat hajnowski: 9 pożarów – 15 ha spalonych łąk i lasów - sobotni (04.04.2020) bilans zdarzeń

Od dłuższego czasu na terenie powiatu obserwujemy spadek wilgotność gleby, od wielu dni nie padał deszcz. W sobotę od godzin porannych wiał silny wiatr, który dodatkowo potęgował wysuszanie gleby i zagrożenie pożarowe. Pomimo apeli władz państwowych, w związku z epidemią koronawirusa, o pozostanie w domach, to 8 na 9 sobotnich zdarzeń było przyczyną świadomej, bądź nieumyślnej działalności człowieka.

W sobotę 04.04.2020 r. do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce wpłynęło 9 zgłoszeń o pożarach traw na łąkach i nieużytkach, niejednokrotnie znajdujących się w bezpośredniej odległości od lasu. Ponadto strażacy wyjeżdżali również do zdarzeń związanych z  koniecznością ograniczenia transmisji koronawirusa SARS-Cov-2 polegających na pomiarze temperatury ciała wszystkich osób wjeżdżających do kraju z Republiki Białorusi na kolejowym przejściu granicznym w Siemianówce.

Największym odnotowanym pożarem był pożar duży suchej trawy i młodnika w Dubinach, gm. Hajnówka w ok. ul. Łąkowej. Informacja do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce o zdarzeniu wpłynęła o godz. 13:57. Do zdarzenia zadysponowano łącznie 10 zastępów: pięć Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Hajnówce, po jednym z OSP Mochnate, OSP Nowokornino, OSP Orzeszkowo oraz Jednostki Wojskowej z 2 Regionalnej Bazy Logistycznej – Skład Hajnówka. W działaniach brało udział 38 ratowników. Prowadzenie akcji było trudne ze względu na silny wiatr, który błyskawicznie rozprzestrzeniał ogień. W wyniku pożaru spaleniu uległo 12 ha suchej trawy w tym 0,5 ha młodnika brzozowego. Przyczyną powstania pożaru było PODPALENIE.

Pozostałych 7 zdarzeń odnotowano jako pożary małe suchej trawy oraz poszycia w lesie w następujących miejscach: Kuraszewo – gm. Kleszczele, Topiło – gm. Hajnówka (przy tym zdarzeniu obecna była Służba Leśna z Nadleśnictwa Hajnówka), ul. Letnia – Hajnówka, Soce – gm. Narew, Siemianówka – gm. Narewka, ok. Kojłów – gm. Czyże, Rutka – gm. Dubicze Cerkiewne i jeden pożar średni: Leśna – gm. Narewka. To dzięki ofiarności i zaangażowaniu wszystkich strażaków udało się opanować pożary we wstępnej fazie i nie dopuścić do rozprzestrzenienia na wielkie powierzchnie, budynki oraz tereny leśne.

W sobotnich zdarzeniach uczestniczyło łącznie 30 zastępów Straży Pożarnej i 145 ratowników z jednostek: JRG w Hajnówce, OSP Nowokornino, OSP Mochnate, OSP Orzeszkowo, OSP ,OSP Kleszczele, OSP Olchówka, OSP Narewka, OSP Lewkowo Stare, OSP Narew, OSP Trześcianka, OSP Siemianówka, OSP Czyże, OSP Dubicze Cerkiewne, OSP Tofiłowce, Jednostka Wojskowa Skład Hajnówka.

Przyczyną zdecydowanej większości zdarzeń było PODPALENIE natomiast, tylko w jednym przypadku, nieumyślne działanie człowieka.

W związku ze dużym stopniem zagrożeniem pożarowego w lasach, przy obecnych warunkach atmosferycznych, które nie wpływają pozytywnie na poprawę bezpieczeństwa pożarowego oraz w związku z epidemią koronawirusa apelujemy, aby pozostać w domach. W razie konieczności przebywania na zewnątrz np. na terenach rolnych, łąkach lub w pobliżu lasu, bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa pożarowego.

Opracowanie: mł. bryg. Grzegorz Bajko, KP PSP w Hajnówce.
Zdjęcia: KP PSP w Hajnówce.

05 KWI 2020

Powiat hajnowski: 9 pożarów – 15 ha spalonych łąk i lasów - sobotni (04.04.2020) bilans zdarzeń

Powiat hajnowski: 9 pożarów – 15 ha spalonych łąk i lasów - sobotni (04.04.2020) bilans zdarzeń

wszystkie aktualności