przesuń do początku strony

śląskie

23 PAŹ 2018

39 zastępów straży pożarnej gasiło pożar złomowiska w Tarnowskich Górach

39 zastępów straży pożarnej gasiło pożar złomowiska w Tarnowskich Górach
39 zastępów straży pożarnej gasiło pożar złomowiska w Tarnowskich Górach

19 października 2018 roku o godz. 16.54. Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Tarnowskich Górach otrzymało informację o pożarze na terenie złomowiska przy ul. Cmentarnej. Po przyjeździe na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów straży pożarnej i dokonaniu rozpoznania, stwierdzono, że pali się pryzma ok. 600 wraków samochodów o wysokości 4 metrów. Działania ratowników w pierwszej fazie akcji polegały na podaniu dwóch prądów gaśniczych wody na palącą się pryzmę oraz jednego prądu wody w obronie dwóch koszy butli z tlenem technicznym. Przy pomocy wózka widłowego kosze wywieziono poza strefę zagrożenia i monitorowano ich temperaturę kamerą termowizyjną.

Ze względu na rozprzestrzenianie się pożaru, na miejsce zadysponowano dodatkowe zastępy. Teren akcji podzielono na trzy odcinki bojowe i utworzono punkt przyjęcia sił i środków. Dalsze działania strażaków polegały na podaniu prądów piany ciężkiej z działka samochodowego na palącą się pryzmę, dwóch prądów wody w obronie na pryzmę z elementami gumowymi i prąd wody w obronie sitowia. W wyniku skutecznych działań gaśniczych w obronie, nie dopuszczono do rozprzestrzeniania  się ognia na pozostałą cześć złomowiska i budynki na terenie zakładu.

Na miejsce zadysponowano dodatkowo dwa samochody SPGaz z aparatami powietrznymi dla ratowników oraz samochód SLRt, który monitorował okoliczną strefę zamieszkania przy pomocy detektora wielogazowego. Detektor nie wykazał przekroczonych wartości progowych. Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do dogaszania i przelewania wraków pojazdów. Całe pogorzelisko sprawdzono przy pomocy kamery termowizyjnej. Nie stwierdzono zarzewi ognia. Na miejscu pozostawiono cztery zastępy gaśnicze w celu dozorowania pogorzeliska.

W akcji brało udział 39 zastępów straży pożarnej, w tym 20 OSP, patrol wojska oraz policja. Działania zakończono o godz. 02.47. Całkowita powierzchnia pożaru to 1.000m2.

Opracowanie: mł. bryg. Aneta Gołębiowska KW PSP w Katowicach
Zdjęcia: mł. kpt. Piotr Zwarycz KP PSP w Tarnowskich Górach

23 PAŹ 2018

39 zastępów straży pożarnej gasiło pożar złomowiska w Tarnowskich Górach

wszystkie aktualności