przesuń do początku strony

świętokrzyskie

14 LUT 2018

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 w Kielcach

 Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 w Kielcach

W niedzielę 11 lutego w kieleckiej Galerii Echo obchodzono Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Obchody zorganizowało Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Kielcach pod patronatem wojewody świętokrzyskiego Pani Agaty Wojtyszek. W wydarzeniu tym uczestniczyli również kieleccy strażacy.
W atrakcyjnym programie, skierowanym szczególnie do dzieci, odbyły się m.in. interaktywne spektakle teatralne poświęcone tematyce bezpieczeństwa,  liczne konkursy i zabawy z nagrodami służące popularyzacji numerów alarmowych i promujące prawidłowe zasady ich używania.
Komenda Wojewódzka PSP w Kielcach przygotowała interaktywne stanowisko łączności, przy którym dzieciaki zdobyły cenne informacje o numerach alarmowych oraz zasadach korzystania z nich. Każda osoba, po wylosowaniu scenki przedstawiającej sytuację niebezpieczną, miała za zadanie zgłosić to zdarzenie na numer alarmowy 112. Ponadto, dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród dzieci cieszył się prezentowany strażacki quad oraz sprzęt używany w działaniach przez strażaków kieleckich jednostek ratowniczo-gaśniczych.
Zaprezentowano narzędzia hydrauliczne, sprzęt  używany dawniej i obecnie, strój nurka wraz z wyposażeniem,  ubranie żaroochronne oraz sprzęt do ratownictwa lodowego. W trakcie imprezy strażacy rozdawali ulotki na temat kampanii społecznej MSWiA „CZAD i OGIEŃ – OBUDŹ CZUJNOŚĆ”, prezentowali zasady działania czujki tlenku węgla i czujki dymu
W programie znalazło się również policyjne miasteczko ruchu drogowego dla najmłodszych, pokazy udzielania pierwszej pomocy prowadzone przez Świętokrzyskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i operatorów numerów alarmowych oraz pokazy ratownictwa wodnego w wykonaniu psa ratownika.
Nauka przez zabawę to bardzo dobra forma przyswajania i utrwalania informacji. Zdobyta przez dzieci wiedza zapisze się w ich świadomości i w przyszłości zaowocuje poprawą świadomości, co przełoży się na bezpieczeństwo w przypadku gdy rzeczywiście przyjdzie im zmierzyć się z prawdziwymi zagrożeniami.

Opracowanie: bryg. Adam Zaborowski, KW PSP w Kielcach
Zdjęcia: bryg. Adam Zaborowski, bryg. Jakub Kubicki, KW PSP w Kielcach

14 LUT 2018

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 w Kielcach

wszystkie aktualności