do góry

świętokrzyskie

03 LIP 2015

Kapelan kieleckich strażaków udziela pomocy na miejscu wypadku

 

W dniu 29 czerwca br. po godz. 15 – tej do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP wpłynęło zgłoszenie o wypadku w miejscowości Górno.

Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane 2 zastępy OSP z Górna i Woli Jachowej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia dowódca stwierdził, że na poboczu drogi znajduje się uszkodzony samochód osobowy Audi A6.

Pojazd w czasie jazdy uderzył w przepust wodny, a następnie dachował. Z samochodu o własnych siłach wydostał sie kierowca, któremu kwalifikowanej pierwszej pomocy udzielał ks. kapelan kieleckich strażaków - Łukasz Zygmunt (przejeżdżający prywatnym samochodem). Ks. kapelan zaalarmował służby ratownicze, przekazując pełną informację o sytuacji na miejscu zdarzenia, wykorzystując podręczną apteczkę opatrzył rany twarzy poszkodowanego kierowcy oraz udzielił mu wsparcia psychicznego do czasu przybycia ratowników.

Działania zastępów OSP Górno oraz OSP Wola Jachowa po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia polegały na odcięciu przewodów akumulatora, założeniu poszkodowanemu kołnierza ortopedycznego oraz opatrzeniu pozostałych ran i otarć. Po przybyciu na teren akcji ZRM poszkodowany został przekazany pod opiekę lekarza, a następnie przetransportowany do szpitala.

Na miejsce akcji przybyła rodzina poszkodowanego kierowcy, którymi również zaopiekował się ks. kapelan udzielając im wsparcia psychicznego.

Kieleccy strażacy są dumni, że ich kapelanem jest ks. Łukasz Zygmunt, który od 18 lat jest czynnym strażakiem OSP, ukończył niezbędne szkolenia, łącznie z kursem dowódców OSP i wspiera ich nie tylko modlitwą, ale również podczas traumatycznych zdarzeń.

Autor: st.bryg. Robert Sabat
Foto: dh Stanislaw Synowiec – OSP Górno

wszystkie aktualności