do góry

świętokrzyskie

14 STY 2020

Kielce – nielegalne składowisko beczek z niezidentyfikowaną substancją

 
nielegalne składowisko beczek z niezidentyfikowaną substancją
nielegalne składowisko beczek z niezidentyfikowaną substancją
Nielegalne składowisko beczek z niezidentyfikowaną substancją
Nielegalne składowisko beczek z niezidentyfikowaną substancją


8 stycznia 2020 roku do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Kielcach wpłynęła prośba funkcjonariuszy Policji o pomoc w czynnościach operacyjnych realizowanych przy ulicy Zagrodowej w Kielcach. Działania dotyczyły nielegalnego składowiska beczek wypełnionych nieznaną substancją chemiczną. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej, kierujący działaniem uzyskał informację od funkcjonariusza policji, iż na wskazanej posesji znajdują się 22 polipropylenowe beczki z niezidentyfikowaną substancją.

Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały na dokonaniu pomiarów w okolicy składowiska, otworzeniu wytypowanej beczki i pobraniu próbki z jej wnętrza przez ratowników zabezpieczonych w lekkie ubrania przeciwchemiczne. Pomiary dostępnymi urządzeniami w strefie potencjalnie niebezpiecznej po otwarciu beczek nie wykazały zagrożenia wybuchowego, obecności gazów, toksycznych środków bojowych ani promieniowania jonizującego. Ratowników pobierających próbki poddano doraźnej dekontaminacji.

Zabezpieczoną próbkę do dalszych badań przekazano pracownikowi Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Czynności na miejscu zdarzenia pod nadzorem policji realizowano z udziałem zastępu JRG PSP Nr 3 Kielce oraz Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno- Ekologicznego poziomu A z JRG PSP Nr 1 Kielce.

Opracowanie: ogn. Michał Kałuża
Zdjęcia: archiwum KM PSP w Kielcach

wszystkie aktualności