do góry

świętokrzyskie

21 MAJ 2020

Wciąż płoną lasy w powiecie skarżyskim

Wciąż płoną lasy w pow. skarżyskim

19 maja 2020 roku 29 ratowników z JRG Skarżysko-Kamienna, OSP Grzybowa Góra, Bliżyn i Sorbin wspieranych przez samolot gaśniczy Lasów Państwowych walczyło z pożarami lasów do których doszło w miejscowości Michałów oraz Wołów.

Do pożarów doszło w godzinach popołudniowych i ze wstępnych ustaleń wynika, że niestety były to umyślne podpalenia. Szczególnie niebezpieczne rozmiary przybierał pożar w miejscowości Wołów. Tylko dzięki ofiarnej pracy i zaangażowaniu ratowników wspieranych przez samolot gaśniczy udało się go opanować  nie dopuszczając do rozprzestrzenienia ognia na większy obszar. Tym bardziej, że przy bardzo niesprzyjających warunkach atmosferycznych silne podmuchy wiatru pożar rozwijał się bardzo dynamicznie miejscami przechodząc z pożaru poszycia w pożar całych drzew. W działaniach gaśniczych dwóch pożarów lasów łącznie brało udział sześć zastępów Państwowej Straży Pożarnej z JRG Skarżysko-Kamienna oraz OSP Bliżyn, Sorbin I Grzybowa Góra . Ratownicy działania gaśnicze prowadzili ponad sześć godzin zużywając przy tym ponad 20 m3 wody. Dodatkowo w działania zaangażowany był samolot gaśniczy, który dokonał jednego zrzutu wody.

Jak bardzo niszczycielski jest pożar lasu przedstawia poniższa galeria zdjęć. Może widok spalonych drzew i poszycia leśnego uruchomi naszą wyobraźnię. Pamiętajmy przebywając w lesie zachowajmy wszelkie środki bezpieczeństwa aby nie doszło do jego pożaru.

 

Opracowanie: st. kpt. Tomasz Kandyba, KP PSP Skarżysko-Kamienna
Zdjęcia: asp. sztab. Rafał Siedlecki, JRG PSP Skarżysko-Kamienna

21 MAJ 2020

Wciąż płoną lasy w powiecie skarżyskim

 

wszystkie aktualności