do góry

wielkopolskie

30 CZE 2020

KP PSP w Śremie (wlkp.) – tragiczny wypadek w miejscowości Chrząstowo

KP PSP w Śremie (wlkp.) - tragiczny wypadek w miejscowości Chrząstowo
KP PSP w Śremie (wlkp.) – tragiczny wypadek w miejscowości Chrząstowo

28 czerwca 2020 roku około godziny 12:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Śremie wpłynęło zgłoszenie o potrzebie zabezpieczenia lądowania i startu śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w miejscowości Chrząstowo.

Pod wskazany adres niezwłocznie zadysponowano zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Śremie, jak również z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Chrząstowie. Śmigłowiec LPR miał lądować w związku z zagrożeniem życia u nieprzytomnego mężczyzy.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu (z jednostki OSP) okazało się, że w niewyjaśnionych okolicznościach na terenie posesji doszło do potrącenia dwuletniego dziecka. Osoba nieprzytomna, do której leciał z interwencją śmigłowiec LPR znajdowała się na piętrze budynku mieszkalnego. Siły i środki okazały się być niewystarczające – SKKP w Śremie zadysponowało na miejsce kolejne zastępy Straży Pożarnej, jak również Policję i dodatkowe ambulanse Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Obecni na terenie działań ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz podzieleni zostali na dwa równolegle działające zespoły: pierwszy udał się rozpoznać sytuację związaną z nieprzytomnym mężczyzną, drugi rozpoczął działania z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy w stosunku do potrąconego dwulatka.

Mężczyzna okazał się być przytomny, w stanie ogólnym dobrym. Ratownicy zastosowali zabiegi z zakresu KPP. Następnie mężczyznę przekazano przybyłemu na miejsce Zespołowi Ratownictwa Medycznego PRM.

Potrącony dwulatek był nieprzytomny. Strażycy OSP i PSP wspólnie prowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową z wykorzystaniem automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED). W momencie przybycia na miejsce działań ratowników ZRM PRM dołączyli oni do walki o życie dziecka. Niestety, przybyły na miejsce lekarz LPR stwierdził zgon.

Okoliczności zdarzenia bada prokuratura.

Na miejsce przybyły i brały udział w działaniach zastępy GBA, SLRt, SLRr i SLOp z JRG w Śremie, zastępy GBA i GCBA z OSP w Chrząstowie, zastępy GBA i SLRT z OSP w Pyszącej, zastęp SLRt z OSP w Książu Wielkopolskim, Policja, ambulanse PRM, śmigłowiec LPR oraz prokurator.

Opracowanie: st. kpt. Daniel Przewoźniak – KP PSP w Śremie
Zdjęcia: Michał Czubak – Tydzień Ziemi Śremskiej

30 CZE 2020

KP PSP w Śremie (wlkp.) – tragiczny wypadek w miejscowości Chrząstowo

KP PSP w Śremie (wlkp.) – tragiczny wypadek w miejscowości Chrząstowo

 

wszystkie aktualności