do góry

Wycieczka 8-13.06.2018 r. Koła ZEiRP RP w KG PSP

W dniach od 8 do 13 czerwca 2018 r. grupa zasłużonych weteranów Komendy Głównej PSP przebywała na kolejnej wycieczce szkoleniowo – edukacyjnej na południowych rubieżach naszego kraju oraz w stolicy Austrii - Wiedniu. Inicjatorem bogatego i trudnego programu był nasz prezes kolega gen. Zygmunt Politowski.

Grupa ponad czterdziestu uczestników była m.in w:

– Wrocławiu, gdzie oglądaliśmy Panoramę Racławicką i system jej zabezpieczenia przed pożarem    i zagrożeniami powodziowymi,
– Zamku Książ,
– Twierdzach w Srebrnej Górze i Kłodzku,
– Polanicy- Zdrój, Dusznikach-Zdrój oraz Kłodzku,
– Rezerwacie Błędne Skały,
– Browarze i na Stadionie Biatlonowym w Jamrozowej Polanie,
– Skoczni w Wiśle,
– Jednostkach Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku i Bielsku – Białej,
– Firmie Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalistycznych.

Duże wrażenie zrobiła na uczestnikach wyjazdu wizyta w Wiedniu . Pałace , Opera , Muzea oraz tradycyjny torcik i kawa wiedeńska.

Byliśmy też na wzgórzach Kahlenbergu.

W kościele - wotum zwycięzcy, uczestniczyliśmy w mszy świętej sprawowanej przez ks. Jana Krynickiego - Kapelana Krajowego Strażaków. Byliśmy też na miejscu, w którym zostanie odsłonięty w miesiącu wrześniu br. pomnik Jana III Sobieskiego. Pomnik ufundowany został przez Krakowskie Bractwo Kurkowe , przy wsparciu bractw krajowych. Udział w uroczystym odsłonięciu wezmą władze Polski i Austrii oraz liczne delegacje bractw.

Zauroczeni zostaliśmy częścią artystyczną uroczystej kolacji i "strażackiego grilla". Był też czas na naukę śpiewów i bardzo ważne spotkania w gronie znajomych oraz przyjaciół.

Podziękowania na ręce kol. gen. Zygmunta dla całego Kierownictwa naszego Koła za inicjatywę i trudy organizacyjne (był to już nasz piąty wspólny wyjazd) oraz kolegów z komend PSP na trasie wyjazdu.

Podziękowanie dla Kierownictwa KGPSP za wsparcie techniczne naszego wyjazdu.

Z turystycznymi wspomnieniami: Ignacy Ścibiorek

18 CZE 2018

Wycieczka Koła ZEiRP RP w KG PSP