do góry

Aktualności sportowe

20 WRZ 2018

Sukces podkarpackich strażaków na Mistrzostwach Świata w Korei Południowej

Sukces podkarpackich strażaków na Mistrzostwach Świata w Korei Południowej
Sukces podkarpackich strażaków na Mistrzostwach Świata w Korei Południowej

W dniach od 10 do 17 września w mieście Chungju w Korei Południowej rozegrane zostały 13 Mistrzostwa Świata Strażaków.
Zawody odbyły się pod patronatem organizacji World Firefighters Games WA Inc., która cyklicznie, co dwa lata wybiera kolejnego gospodarza mistrzostw. W tegorocznej imprezie udział wzięło 6600 sportowców z 63 państw świata. Rywalizowali oni w 75 różnych dyscyplinach sportowych. Polskę w Korei Południowej reprezentowało 6 strażaków.

Czteroosobowa delegacja funkcjonariuszy PSP z Podkarpacia, członków SKP Strażak w składzie: st. kpt. Andrzej Szpunar z KM PSP w Rzeszowie, kpt. Marcin Biedka z KM PSP w Krośnie, mł. asp. Robert Kubit z KM PSP w Krośnie oraz sekc. Mateusz Telesz z KW PSP w Rzeszowie przebywała w Korei 11 dni i wzięła udział z zawodach biegowych Cross Country – 10 km, 5 km oraz w oficjalnym rozpoczęciu i zakończeniu mistrzostw.

Dwóch kolejnych strażaków z Polski: mł. kpt. Michał Barczyk z KM PSP w Warszawie i mł. asp. Adam Ojrzyński z KM PSP w Łodzi na Półwysep Koreański przylecieli w późniejszym terminie, aby wziąć udział w zawodach siatkówki halowej dwójek.

Oficjalne otwarcie 13 Mistrzostw Świata Strażaków odbyło się w niedzielę 9 września na głównym stadionie kompleksu sportowego w Chungju (Chungju Sport Complex). Kluczowym punktem zorganizowanej z ogromnym rozmachem imprezy było wejście na stadion, wypełniony po brzegi koreańską widownią, 63 delegacji Państw uczestniczących w mistrzostwach. Biało-czerwoną, polską flagę na stadion wniósł kierownik naszej reprezentacji sekc. Mateusz Telesz z KW PSP w Rzeszowie.

W rozegranym 15 września biegu Cross Country na dystansie 7,5 km, Andrzej Szpunar z KM PSP w Rzeszowie został Mistrzem Świata Strażaków w kategorii wiekowej 35-45 lat, a Robert Kubit z KM PSP w Krośnie – Wicemistrzem Świata Strażaków w kategorii wiekowej poniżej 34 lat.
Piąte miejsce w kategorii wiekowej poniżej 34 lata zajął trzeci z Polaków Marcin Biedka z KM PSP w Krośnie.

W kolejnym dniu swoich startów (17 września) podkarpaccy strażacy wzięli udział w biegu ulicznym na 10 km oraz 5 km. Na dłuższym dystansie bezkonkurencyjny był Andrzej Szpunar. Rzeszowianin na mecie zameldował się z czasem 34.38 min, jako pierwszy spośród wszystkich uczestników biegu, wygrywając swoją kategorię wiekową (35-44 lata). Robert Kubit dystans 10 000 metrów pokonał w czasie 37.22 min, co pozwoliło mu na zdobycie srebrnego medalu w kategorii wiekowej 30-34 lata. Marcin Biedka wystartował w biegu na 5 km i ukończył go na drugim miejscu w kategorii wiekowej 30-34 lata (czas – 19.40 min) zdobywając srebrny medal.

Starty drużyny siatkarzy halowych podzielone były na dwa dni. Kwalifikacje odbyły się 15 września, natomiast finały dzień później. Mł. kpt. Tomasz Barczyk i mł. asp. Adam Ojrzyński byli bezkonkurencyjni w obydwu dniach zawodów wygrywając wszystkie swoje mecze i zdobywając złoty medal.

Sportowe zmagania strażaków z całego świata zakończono kameralną imprezą pożegnalną, na której odbyło się oficjalne przekazanie sztandaru organizacji World Firefighters Games WA Inc. przyszłemu gospodarzowi mistrzostw, którym w roku 2020 będzie Duńskie miasto Aalborg.

Warto podkreślić, że oprócz ogromnego sukcesu sportowego jakim było zdobycie 6 medali (3 złote, 3 srebrne), udział naszych strażaków w 13 Mistrzostwach Świata Strażaków w Chungju był świetną formą promocji Polski i jej barw na arenie międzynawowej w 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości.

Opracowanie: sekc. Mateusz Telesz, KW PSP Rzeszów
Zdjęcia: sekc. Mateusz Telesz, KW PSP Rzeszów,  kpt. Marcin Biedka,  KM PSP Krosno, mł. kpt. Michał Barczyk, KM PSP Warszawa

20 WRZ 2018

Sukces podkarpackich strażaków na Mistrzostwach Świata w Korei Południowej

sekc. Mateusz Telesz, KW PSP Rzeszów, kpt. Marcin Biedka, KM PSP Krosno, mł. kpt. Michał Barczyk, KM PSP Warszawa

wszystkie aktualności